Οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν σεμινάρια στο εκπαιδευτήριό μας

English Slovenčina Deutsch Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Στα περισσότερα σχολεία δεν χρειάζεται να καταχωρήσετε μαθητές, προκειμένου να δημιουργηθεί το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Αρκεί να γνωρίζετε ότι το μάθημα π.χ. Αγγλικά διδάσκεται στην ομάδα "Αγγλικών" από το τμήμα Α1. Η εφαρμογή αναγνωρίζει οι ομάδες "Αγγλικών” και "Γαλλικών" πρέπει να έχουν μάθημα κατά την ίδια περίοδο (ώρα) αφού δεν υπάρχουν κοινοί μαθητές στις ομάδες αυτές.

Στο παράδειγμα της παρακάτω εικόνας, ο εκπαιδευτικός διδάσκει Βιολογία σε όλους του μαθητές του τμήματος Β2 και στην ομάδα «Αγόρια» από το τμήμα Β1, Φυσική Αγωγή. Προφανώς κάποιος άλλος εκπαιδευτικός θα πρέπει να κάνει το μάθημα της Φυσικής Αγωγής με την ομάδα «Κορίτσια» του τμήματος Β1, την ίδια ώρα.

Ωστόσο, αν οι μαθητές σας μπορούν να επιλέξουν συγκεκριμένα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν (σεμινάρια), δεν είναι σαφές εξ’ αρχής αν π.χ. οι διδασκαλίες 2 σεμιναρίων μπορούν να γίνουν την ίδια στιγμή (ώρα) - αυτό εξαρτάται από το αν θα υπάρχει μαθητής που θα παρακολουθεί και τα 2 αυτά σεμινάρια .

Για το σκοπό αυτό, η εφαρμογή σας επιτρέπει να:

1. καταχωρήσετε τους μαθητές σας
2. για κάθε μαθητή να εισάγετε τα μαθήματα που επέλεξε να παρακολουθήσει
3. στη συνέχεια μπορείτε να εισάγετε τις "διδασκαλίες σεμιναρίων" για τις ομάδες των σεμιναρίων που θα δημιουργηθούν

Έτσι, για παράδειγμα:

1. Υπάρχει ο μαθητής Α από το τμήμα «Βιολογίας»
2. Ο μαθητής ζητά να παρακολουθήσει τα μαθήματα Βιολογίας και Χημείας.
3. Το σχολείο ορίζει μία ομάδα Βιολογίας (1η) με τον εκπαιδευτικό «ΒΙΟΛΟΓΟΣ» και μια δεύτερη ομάδα Βιολογίας (2η) με τον εκπαιδευτικό «ΧΗΜΙΚΟΣ».

Κατά τη διάρκεια της παραγωγής του ωρολογίου προγράμματος ο μαθητής θα καταχωρηθεί ανάλογα είτε στην 1η,είτε στην 2η ομάδα. Ή σε καμία από τις 2 αν για κάποιο λόγο δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν οι επιλογές του.

Η εφαρμογή μπορεί να χειριστεί και τις δύο προσεγγίσεις (1η ή 2η ομάδα) στο ίδιο ωρολόγιο πρόγραμμα, οπότε δεν χρειάζεται να έχετε αποφασίσει εκ των προτέρων σε ποια ομάδα θα τοποθετήσετε τον μαθητή. Αυτό μπορείτε να το καθορίσετε και αργότερα κατά την δημιουργία των διδασκαλιών για τα σεμινάρια.

Για λεπτομέρειες σχετικά με τα παραπάνω, δείτε επίσης:Τι είναι τα σεμινάρια;