Προσθήκες - Διορθώσεις στην έκδοση 2010

English España Polish Russian Greek Lithuania Português

Timetables online
Το Timetables Online αποτελεί μία διαδικτυακή
επέκταση της εφαρμογής δημιουργίας του ωρολογίου. Εμπεριέχει πολλά χαρακτηριστικά που θα σας βοηθήσουν στην δημοσίευση του ωρολογίου σας, στην δημιουργία online αντιγράφων ασφαλείας κ.α.
Τα δεδομένα σας είναι ασφαλή στους διακομιστές μας και έτσι δεν θα χρειαστείτε διαφορετικό διακομιστή για να χρησιμοποιήσετε την νέα αυτή λειτουργία.

Για πλήρη περιγραφή διαβάστε το παρακάτω άρθρο:
aSc TimeTables Online - Χαρακτηριστικά

Νέα Δυνατότητα Δημιουργίας - Πρόχειρο

Προστέθηκε μία νέα δυνατότητα δημιουργίας "προχείρου" ωρολογίου, το οποίο μπορεί να σας βοηθήσει στα αρχικά στάδια της δημιουργίας του προγράμματός σας. Σας επιτρέπει να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ολόκληρες ομάδες περιορισμών και να δημιουργήσετε ένα πρόχειρο ωρολόγιο.
Δημιουργία "προχείρου" ωρολογίου (έκδοση 2010)

Επαλήθευση και περιορισμοί

Εχετε την δυνατότητα να επιλέξετε ένα ή περισσότερα αντικείμενα, όπως για παράδειγμα συγκεκριμένα τμήματα και να δείτε τα λάθη που αφορούν μόνο τα τμήματα αυτά. Το ίδιο μπορεί να γίνει και για τους εκπαιδευτικούς, τα μαθήματα κ.τ.λ. Παρόμοια λειτουργία έχει προστεθεί και στην εμφάνιση των περιορισμών, τους οποίους λαμβάνει υπόψη η εφαρμογή.
Επαλήθευση τμήματος/εκπαιδευτικού/μαθήματος

Κατανομή ανά εβδομάδα/ανά δύο εβδομάδες

Βελτιώθηκε η κατανομή καρτών μέσα στην βδομάδα. Εχετε πλέον την δυνατότητα να ορίσετε για κάθε μάθημα την κατανομή του. Βέβαια μπορείτε ακόμα μέσα από τις σχέσεις καρτών να ορίσετε πόσες ημέρες/πόσες φορές την ημέρα θα γίνεται ένα μάθημα, αλλά με την νέα δυνατότητα και τις προεπιλεγμένες τιμές αυτό γίνεται πιο απλό και θα καλύψει τις περισσότερες περιπτώσεις.
Επεξεργασία της κατανομής καρτών στην εβδομάδα για ένα μάθημα

Αντίγραφα ασφαλείας/Αυτόματη αποθήκευση
Προστέθηκε μία νέα δυνατότητα σχετικά με τα αντίγραφα ασφαλείας. Οταν αποθηκεύετε τα αρχεία σας, ένα αντίγραφο "σώνεται" στον τοπικό σας δίσκο. Επίσης, κάθε 30 λεπτά γίνεται αυτόματη αποθήκευση της εργασίας σας από την εφαρμογή. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα αντίγραφα αυτά στην περίπτωση που χάσετε τα αρχικά σας αρχεία.
Τοπικό αντίγραφο ασφαλείας

Σημείωση: το timetables online επίσης σας δίνει την δυνατότητα να αποθηκεύετε online τα αρχεία σας:
Πως μπορώ να αποθηκεύσω online το ωρολόγιο μου;

Νέα επιλογή "Εφαρμογή σε.." στις σχέσεις καρτών
Προστέθηκαν οι επιλογές "Εφαρμογή στις επιλεγμένες αίθουσες" και "Εφαρμογή στα επίπεδα των επιλεγμένων τμημάτων" στις σχέσεις καρτών, ώστε να μπορείτε να εφαρμόσετε περιορισμούς συνολικά στα αντίστοιχα επίπεδα συγκεκριμένων τμημάτων ή να καθορίσετε αν κάποια μαθήματα γίνονται σε συγκεκριμένες ώρες σε συγκεκριμένες αίθουσες κ.α.
Εφαρμόστε περιορισμούς σε ολόκληρα τα επίπεδα

Βελτιωμένη εξαγωγή σε HTML/Flash
Βελτιώθηκε η εξαγωγή σε Flash και έχει δοκιμαστεί η εμφάνιση της σε όλους τους φυλλομετρητές. Σας υπενθυμίζουμε ότι με το Timetables online μπορείτε να δημοσιεύσετε το ωρολόγιο πρόγραμμά σας στους διακομιστές μας, τόσο σε μορφή Flash όσο και σε HTML. Δεν θα χρειαστείτε διαφορετικό διακομιστή ή να ασχοληθείτε με το "ανέβασμα" των αρχείων, αφού όλες οι διαδικασίες γίνονται αυτόματα.
Πως μπορεί κάποιος εκπαιδευτικός/μαθητής/γονέας να δει το ωρολόγιο πρόγραμμα;

Εξαγωγή επιτηρήσεων
Μπορείτε να εξάγετε τις επιτηρήσεις σε αρχείο excel:
Πως μπορώ να εξάγω/εκτυπώσω τις επιτηρήσεις;

Κωδικός προστασίας
Προστέθηκε η δυνατότητα προστασίας του ωρολογίου με την χρήση κωδικού.

Αλλες βελτιώσεις
Εκτός των παραπάνω, προστέθηκαν μερικές ακόμα βελτιώσεις όπως, νέες σχέσεις καρτών, επίπεδα τμημάτων, εξαγωγή μαθητών σε σεμινάρια κ.α.

Substitutions:
Change lesson
It is now possible to change any lesson in the substitutions or split it into several sections and do the substitution on these.
Πως μπορώ να χωρίσω ένα τμήμα σε δύο ή περισσότερες ομάδες;

Integration with Timetables online
The substitution is fully integrated with timetables online, you can publish the daily substitution for online viewing, the changes are merged into teachers daily timetables/plans, you can send emails/SMS to the teachers doing substitutions.
Πως μπορεί ο εκπαιδευτικός να δει τις αντικαταστάσεις του;
Πως μπορώ να ενημερώσω μέσω email/SMS τους εκπαιδευτικούς για τις αντικαταστάσεις;