Προσθήκες - Διορθώσεις στην έκδοση 2018

English Polish Russian Greek Lithuania

What’s new in aSc TimeTables 2018

aSc TimeTables online
Yes, that’s correct - it is now possible to create the timetable from your browser. You can input the data, move cards around, verify, test and even generate the timetables online. All users of yearly maintenance can immediately use this feature. You can switch between online and offline version freely - because the data structure is the same.

What are the main advantages of the online version?

Access from anywhere
Just login from any web browser from PC/Mac even iOS/Android tablets. No need to install anything.

If you want to create new timetable - use the "First steps" button in upper right corner, and use "Create timetable online" section.

If your Edupage is already created and you have uploaded some timetables - login as admin or as teacher with assigned user rights and use Timetable administration and click on "Timetables Online" button:

Improved versioning & tracking changes
Each time you save the file in the online version a separate copy of your data is created. The software will show you what was changed since the last save and you can revert back to any previous state of your work.

More people can work simultaneously
Two or more people can input data or move the cards in one timetable simultaneously. You will see who is working together with you.

Better data safety
Your saved timetables are immediately replicated to several servers. With nightly backups - you will never lose your timetable file again. No more USB, shared folders, emails.

New timetable viewer for web pages
Timetables share on webpage are now using timetables online viewer. This means that you can display your timetable in the same exact format/cell layouts/ font size as you have defined in aSc TimeTables. Users can view the timetable, print it – or use the updated mobile application to view the timetable.

aSc TimeTables Windows/Mac application

Does this mean that my beloved timetables windows/mac application is no longer available and I need to use online version?
Don’t worry: windows/mac version is still available. It is up to you which one will you use. Actually you may even use both to utilize strengths of each one. For example initially you may use online version to let more people input the data. Then you can switch to the application and generate the timetable there. Once the timetable is ready, you can upload it back to online version and then let your headmaster do some small timetable tweaks during the school year in the online version. He or she doesn’t need to contact you every time she wants to move one lesson or just change something in the printouts.

Ok, so are there any new features in the aSc Timetables application? Yes:

Οι σχέσεις καρτών μπορούν να εφαρμοστούν σε μεμονωμένους μαθητές
Τώρα είναι δυνατός ο καθορισμός ειδικών περιορισμών μόνο για έναν μαθητή. Έτσι εάν π.χ. για οποιονδήποτε λόγο κάποιος μαθητής δεν μπορεί να έχει μία συγκεκριμένη διδασκαλία σε μία συγκεκριμένη μέρα, μπορείτε να το εισάγετε χρησιμοποιώντας τις σχέσεις καρτών.

Νέες σχέσεις καρτών.
Έχουν προστεθεί αρκετές νέες σχέσεις καρτών που εφαρμόζονται στα σεμινάρια και πιο συγκεκριμένα στις αναθέσεις μαθητών-εκπαιδευτικών. Για παράδειγμα, μπορείτε να ορίσετε ότι ένας συγκεκριμένος μαθητής μπορεί να ανατεθεί στον εκπαιδευτικό Α ή Β, αλλά όχι στον εκπαιδευτικό Γ. Ή μπορείτε να καθορίσετε ότι ορισμένοι μαθητές θα έχουν τον ίδιο εκπαιδευτικό για δύο διαφορετικά μαθήματα.

Νέα δυνατότητα ελέγχου κενών
Εξ’ ορισμού, εάν ένας εκπαιδευτικός (ή μια τάξη, ή ένας μαθητής) δεν έχει διδασκαλία στην πρώτη του ώρα, τότε αυτή η πρώτη ώρα δεν υπολογίζεται ως κενό - ο εκπαιδευτικός μπορεί να προσέλθει αργότερα στο σχολείο. Προκειμένου να υπάρχει κενό, ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να έχει μάθημα πριν και μετά από κάποια ώρα χωρίς μάθημα. Έχει προστεθεί πλέον η δυνατότητα να υπολογίζονται αυτές οι αρχικές ή τελικές ελεύθερες ώρες ως κενά.

Νέα λειτουργία Βελτίωσης
Τώρα είναι δυνατόν να «ζητήσετε» από το aSc Timetables να δημιουργήσει το ωρολόγιο πρόγραμμα με «ασφάλεια». Αν έχετε ήδη δημιουργήσει ένα ωρολόγιο πρόγραμμα και θέλετε να προσπαθήσετε να προσθέσετε κάποιους περιορισμούς, ο καλύτερος τρόπος είναι να δημιουργήσετε ένα νέο ωρολόγιο. Γιατί? Επειδή ένας νέος περιορισμός μπορεί να απαιτεί από τον αλγόριθμο να διαρθρώσει το ωρολόγιό σας με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Έτσι, αν είναι εφικτό - δημιουργήστε ένα νέο ωρολόγιο πρόγραμμα. Αν π.χ. το ωρολόγιό σας δημιουργείται μέσα 10 λεπτά προσθέστε περιορισμούς και δημιουργήστε πάντα ένα νέο ωρολόγιο. Το ποσοστό επιτυχίας της προσθήκης νέων περιορισμών είναι πολύ υψηλότερο αν η εφαρμογή γνωρίζει πριν τοποθετήσει την πρώτη κάρτα, τι θέλετε.

Πότε λοιπόν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την νέα δυνατότητα «Ασφαλής Δημιουργίας»; Εάν έχετε πολύπλοκο ωρολόγιο πρόγραμμα που χρειάζεται πολύ χρόνο για να δημιουργηθεί και έχετε κάποιες επιθυμίες που δεν είναι πολύ σημαντικές ή ρεαλιστικές. Η ασφαλής βελτίωση θα προσπαθήσει πάντα να έχει το ωρολόγιο σας σε ολοκληρωμένη κατάσταση. Δεν πρόκειται να διερευνήσει τις αλλαγές που μπορεί να καταλήξουν σε μη ολοκληρωμένο ωρολόγιο. Αλλά λόγω αυτού του περιορισμού, το ποσοστό επιτυχίας της ενσωμάτωσης νέων περιορισμών είναι χαμηλότερο.

Υποστήριξη υψηλότερων αναλύσεων & ανανέωση εικονιδίων της εφαρμογής

Η εφαρμογή πλέον υποστηρίζει την προσαρμογή των γραμματοσειρών για ευκρινέστερη προβολή της σε οθόνες υψηλής ανάλυσης.

Επίσης, τα εικονίδια της εφαρμογής ανανεώθηκαν με πιο σύγχρονα διατηρώντας όμως και τα παλιά εικονίδια διαθέσιμα προς επιλογή, ώστε να εργάζεστε στο ήδη γνώριμο περιβάλλον του ADVANCED TIMETABLES.

Διορθώσεις σφαλμάτων και μικρότερες βελτιώσεις
Πολλές μικρότερες διορθώσεις και βελτιώσεις προστέθηκαν και σε αυτή την έκδοση.