Import z XML

English Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Zagadnienie niniejsze opisane jest dla potrzeb informatyka szkolnego. Wykonanie opisanych czynności wymaga podstawowej znajomości zagadnień związanych z programowaniem.

Zapoznaj się z tym tematem, aby móc importować dane do programu Plan lekcji:
Importowanie ze schowka.

Plan lekcji może importować pliki XML. Należy zapisać dane w tym formacie. Przykładowy plik XML nadający się do importu w programie Plan lekcji znajduje się w folderze:

c:planlekcji emplateImport SamplesXMLimport_basicdata.xml

Ten plik XML ma nieskomplikowaną strukturę, zawiera podstawowe dane o oddziałach, przedmiotach, nauczycielach, salach szkolnych. Jest dobry, aby rozpocząć implementowanie mechanizmu eksportu ze szkolnego systemu do formatu xml.

Uwaga: należy zastąpić "MyApp" w pierwszej linijce nazwą Państwa systemu (tylko litery/spacje).

Importu można dokonać na dwa sposoby:

1) można dodać nową kolumnę do istniejących tabeli w pliku XML
2) można również dodać nowe tabele, aby zaimportować inne dane (np. lekcje).

Dodawanie nowych kolumn w pliku XML
Jako przykład, przygotowaliśmy XML z wychowawcami klas.
W dokumentacji (link poniżej) można znaleźć informację, że kolumna z wychowawcami klas znajduje się w tabeli "classes" i jest nazwana "teacherid". Należy dodać "teacherid" do listy kolumn w atrybucie columns="id,name" węzła XML "classes". Dla każdej klasy należy też dodać atrybut teacherid="xxx". W wyniku otrzymamy XML, który będzie wyglądał mniej więcej tak, jak przykład poniżej (pokazano tylko część z klasami):

<classes options="" columns="id,name,teacherid">
<class id="1" name="5.A" short="5.A" teacherid="1"/>
<class id="2" name="5.B" short="5.B" teacherid="2"/>
</classes>

W ten sposób można przygotować import z dowolną ilością kolumn (na przykład płeć nauczycieli, czas wolny itp.). Pełna lista dostępnych kolumn jest dostępna w dokumentacji.

Uwaga: Można też zaimportować do 3 pól dla nauczycieli, klas, przedmiotów i sal szkolnych. W takim przypadku należy też dodać nazwę pól do atrybutu options="". Przykład:

<teachers options="customfield1:Email" columns="id,name,short">
<teacher id="1" name="Kowalska" short="Bc" customfield1="kowalska@myschool.net"/>
<teacher id="2" name="Belinowa" short="Bl" customfield1="belinowa@myschool.net"/>
<teacher id="3" name="Nowakowa" short="Be" customfield1="nowakowa@myschool.net"/>
</teachers>

Dodawanie nowych tabel do pliku XML
Jako przykład, możemy przygotować plik XML z importem lekcji.

W dokumentacji (link poniżej) można dowiedzieć się, że istnieje szereg tabel, które to umożliwiają. Wybierzmy tabelę "classsubjects" i zaimportujmy lekcje klas, ich ilość na tydzień i nauczyciela. W tym celu, musimy dodać do XML następującą sekcję:

<classsubjects options="" columns="classid,subjectid,periodsperweek,teacherid">
<classsubject classid="1" subjectid="1" periodsperweek="5" teacherid="1"/>
<classsubject classid="1" subjectid="2" periodsperweek="3" teacherid="2"/>
<classsubject classid="2" subjectid="1" periodsperweek="5" teacherid="1"/>
<classsubject classid="2" subjectid="3" periodsperweek="4" teacherid="3"/>
</classsubjects>

W ten sposób można przygotować plik z dowolną ilością dodatkowych tabel z listy wszystkich dostępnych tabel. Pełną listę dostępnych tabel oraz ich kolumn można znaleźć w dokumentacji.

Dokumentacja
Tutaj można pobrać kompletną dokumentację struktury XML.

Uwaga: Jeśli masz jakieś pytania dotyczące importu XML, skontaktuj się z librus@librus.pl

Import danych z programów innych firm
Plan Lekcji umożliwia zaimportowanie danych z programów innych firm wyeksportowanych do pliku w formacie XML, zgodnego z powyższą specyfikacją.

Plan Lekcji oferuje możliwość importu danych w formacie XML z dwóch programów komputerowych:

Import z programu iArkusz
W celu wyeksportowania danych do Planu Lekcji należy w programie iArkusz przejść do katalogu Dane szkoły/placówki, wybrać kartotekę Arkusze i wskazać wybrany arkusz, a następnie z listy przycisków funkcyjnych Import/Eksport wybrać pozycję Eksport do Planu Lekcji/e-Dziennika Librus. Dane zostaną wyeksportowane do pliku .xml, który należy zapisać na dysku, a następnie zaimportować w programie Plan Lekcji.