Wybory uczniów – ważność

English Deutsch Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Wybierz jednego lub więcej uczniów, kliknij prawym przyciskiem myszy na przyporządkowanym mu seminarium, a następnie oznacz ważność:

Możliwe opcje związane z ważnością:

Ścisłe – program musi wziąć pod uwagę wybór danego seminarium podczas generowania planu.

Wysoka – jest to ważność o wysokim statusie, jednak w rzadkich przypadkach wybór może zostać niezrealizowany.

Uwaga: zazwyczaj jeśli po wygenerowaniu planu seminaria, dla których ważność została określona jako wysoka, nie zostały w tym planie umieszczone – oznacza to, iż nastąpił jakiś problem związany z ustawionymi ograniczeniami.

Normalna – program powinien wziąć pod uwagę wybór danego seminarium, ale, częściej niż w wypadku ważności typu wysoka, wybór ten może zostać pominięty.

Uwaga: program podczas generowania planu może pominąć jeden wybór seminarium oznaczony ważnością wysoką i przypisać 100 wyborów o ważności normalnej zamiast pominąć 100 wyborów o ważności normalnej na korzyść jednego wyboru o ważności wysokiej. Jeśli program będzie musiał pominąć wszystkie wybory o ważności wysokiej i normalnej by uwzględnić jeden wybór o ważności ścisłej – zrobi to na pewno.

Niska – obowiązują tutaj zasady takie, jak powyżej z tym, że program ma tendencję do pomijania wyborów o niższej wartości.

Opcjonalny/Optymalizacja – podczas generowania planu program nie bierze pod uwagę tych wyborów. Dopiero po ułożeniu całego plany stara się gdzieś je przydzielić. Wybory o ważności opcjonalnej nie zagrażają pominięciem innym wyborom ani karteczkom (lekcjom). Seminaria o ważności opcjonalnej mogą być uwzględnione dopiero na samym końcu, dlatego program może wygenerować plan, który nie będzie przyjazny dla tych wyborów.

Alternatywa – by określić ten typ ważności należy porozmawiać z uczniem. Wybieramy tutaj alternatywne zajęcia (seminaria), do których wybrani uczniowie są przydzielani, w razie gdyby główny wybór nie został zrealizowany.

Wyłączone – wybory w ogóle nie są uwzględniane.