Doradca - Nauczyciele mają wiele zablokowanych dni

English Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Niekiedy w szkole zdarzają się nauczyciele, którzy nie mogą prowadzić zajęc w wybranym dniu. Tego rodzaju sytuacje są oczywiście obsługiwane przez program, ale może wystąpić sytuacja, w której wprowadzenie tego ograniczenia uniemożliwi wygenerowanie planu.

Przykład
W niewielkiej szkole, w której nauka prowadzona jest tylko w dwóch klasach, realizowanych jest tygodniowo 5 lekcji matematyki, 5 lekcji języka polskiego, 4 lekcje wychowania fizycznego oraz 1 lekcja plastyki (realizowana wspólnie przez obie klasy na tej samej godzinie lekcyjnej).

Program w domyślnej konfiguracji stara się racjonalnie rozplanować lekcje w tygodniu, więc każdego dnia w każdej klasie będą realizowane zajęcia z matematyki, języka polskiego oraz wychowania fizycznego lub plastyki. Plan lekcji będzie wyglądał jak na zrzucie ekranu poniżej.

Może jednak wystąpić sytuacja, w której np. nauczyciel wychowania fizycznego w klasie 1A nie będzie mógł uczyć w poniedziałki, a nauczyciel wychowania fizycznego w klasie 1B w piątki. Dodanie tej zależności powoduje, że plan lekcji może zostać wygenerowany tylko wówczas, gdy w jednym dniu realizowane będą dwie lekcje z tego samego przedmiotu (w przypadku zilustrowanym poniżej jest to matematyka).

Jako że program stara się równomiernie rozłożyć lekcje w tygodniu, to w opisanym przypadku ten warunek nie może zostać spełniony.

Aby rozwiązać ten problem należy zmienić dystrybucję lekcji na nieco bardziej łagodną i zezwolić na dwie lekcje z tego samego przedmiotu w jednym dniu. Można także zwiększyć liczbę godzin, w których prowadzone są zajęcia do 4 lub w ostateczności usunąć czas wolny przynajmniej jednego z nauczycieli.