Podczas testowania program wykrył błędy. Co dalej?

English Slovenčina Deutsch España Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Przyczytaj także: Po co testować plan lekcji?

Jeśli test nie zakończy się pomyślnie, program sygnalizuje nam, czego tak naprawdę nie da się wygenerować (czy klasy, czy nauczyciela, a może sali lekcyjnej).
Jest to bardzo istotna wiadomość mówiąca o tym, że nie można wygenerować planu dla danej jednostki (nauczyciela/klasy/przedmiotu/sali), uwzględniając wszystkie warunki zadane w programie (przydział godzin/sale lekcyjne/czasy wolne nauczyciela bądź klasy/okienka dla nauczycieli). Przed generowaniem planu lekcji należy bezwzględnie usunąć błędy wskazane podczas testu. Poniżej zostanie opisanych kilka przyczyn powodujących negatywny wynik testów planu lekcji:

- narzucone warunki są zbyt restrykcyjne. Przykładem może być sytuacja, w której narzuciliśmy, że nauczyciel ma nauczać maksymalnie 5 lekcji dziennie, a z ilości godzin, które ma przepracować wynika, że przynajmniej raz musi mieć 6 lekcji. W takiej sytuacji należy złagodzić ten warunek (wydłużając liczbę godzin dziennie, bądź wyłączając to ograniczenie).

- błędy we wprowadzonych danych (bądź warunkach). Może się zdarzyć, że przy wprowadzeniu danych popełniliśmy błąd (np. błędna liczba godzin lekcyjnych). Ustawiliśmy, że szkoła pracuje tylko 7 h, a z naszych danych wynika, że powinna pracować 8 h dziennie. Innym błędem może być czas wolny nauczyciela. Ograniczyliśmy go do 20 h tygodniowo, a z ilości przydzielonych mu lekcji wynika, że powinien pracować 22 h. W takich sytuacjach należy sprawdzić te dane i poprawić.

-program używa standardowych ustawień, które niekoniecznie są dla nas ważne i konieczne. Przykładów tutaj jest wiele. Podam kilka istotnych. W parametrach generowania włączone są opcje równomiernego układania lekcji w tygodniu, oraz sprawdzanie zmęczenia nauczycieli. Można tę opcję wyłączyć w momencie gdy wiemy ze nasz plan jest na tyle skomplikowany, że może być to powód błędu. Należy przejrzeć cały program i jego zaawansowane opcje w poszukiwaniu warunków, które narzucają coś, na czym niekoniecznie nam zależy, a co może pomóc w rozwiązaniu problemów. Jeżeli szkoła pracuje w trybie wielozmianowym, bądź klasy nie zaczynają zajęć tylko od pierwszej lekcji, należy poprawnie ustawić bloki nauczania (opcje zaawansowane w klasach).

-nie ma możliwości spełnienia wszystkich warunków, które wprowadziliśmy. Jest to bardzo ważny błąd, a jednocześnie najtrudniejszy do wykrycia. Są to błędy wynikające ze złożoności planów lekcji. Wpływają na to ustawienia czasu wolnego nauczycieli, podziały na grupy (braki dopełnień grup), ograniczona liczba sal na danej lekcji, zbyt mała liczba okienek dla nauczyciela i wiele innych opcji, które należy jeszcze raz przejrzeć, rozsądnie przemyśleć i oczywiście złagodzić.

Proszę przeczytać także: Testowanie kilku oddziałów/nauczycieli jednocześnie..