Zależności

Zależności zwykłe

W powyższym widoku znajdują się parametry, które należy wybrać, w celu uzyskania określonego skutku podczas generowania planu lekcji:

  1. Przedmioty - wybór przedmiotów, dla których chcemy zastosować konkretną zależność,
  2. Klasy - wybór klas, których będzie dotyczyła zależność,
  3. Ważność tej zależności - im wyżej nadana ważność zależności, tym bardziej restrykcyjne jej przestrzeganie podczas generowania planu lekcji (wyższa ważność zależności może skutkować większym prawdopodobieństwem braku wprowadzenia karteczek do planu lekcji, ze względu na połączenie różnych zależności i/lub warunków w planie).
  4. Warunek - wybór zależności zwykłej z listy.
  5. Infografika przedstawiająca skutek zastosowania danej zależności.

Lista zależności zwykłych
1.Dwa przedmioty nie mogą być w tym samym dniu oraz Nie mogą następować jeden po drugim w tym samym dniu:

Opcje te zakazują programowi umieszczania konkretnych lekcji po sobie względem całości dnia.

2. Rozmieszczenie karteczek w tygodniu: (1) rozbudowana zależność, która zawiera własne dodatkowe ustawienia, pozwalające na dokładniejsze rozmieszczenie karteczek w tygodniu, w zależności od potrzeb:

2. “Karteczki mogą być umieszczone w 2 kolejnych dniach” oraz “Karteczki nie mogą być rozmieszczone w 2 lub 3 kolejnych dniach” - opcja pozwala lub nie pozwala na dodawanie takich samych lekcji 2, 3 lub więcej dni z rzędu w planie lekcji.
3. “Jeśli w danym dniu jest więcej lekcji, muszą być rozmieszczone jedna po drugiej” - program wymusza pozycjonowanie karteczek jedna za drugą w sytuacji, gdy w danym dniu występują więcej, niż 3 lekcje w klasie (oddziale).
4. “Określ ilość dni i lekcji w każdym dniu dla rozmieszczenia karteczek” - w parametrze A oraz B określa się maksymalną liczbę dni w planie lekcji, na której można wprowadzić jakiekolwiek karteczki, a parametry C oraz D odnoszą się do minimalnej oraz maksymalnej liczby w planie w każdym dniu w wybranej klasie.
5. “Użyj powyższych ustawień wyłącznie do” - pozwala na filtrowanie klas, dla których ta opcja ma zostać użyta. W ten sposób możemy użyć powyższego rozmieszczania dla klas, które, np. mają 4 lekcje matematyki, nie wybierając tych klas we wcześniejszym okienku.
6. "Rozmieszczenie grupy kart wymienionych przedmiotów" - może zostać użyta w sytuacji, gdy mamy np. lekcję fizyki i laboratorium z fizyki. W ten sposób program traktuje te 2 lekcje jako jeden przedmiot i nie pozwoli umieścić go w tym samym dniu oraz dniach następujących po sobie.
7. “Lekcje grup z przedmiotu nie mogą się odbywać zarówno przed, jak i po lekcji dla całości” oraz “Lekcje dla całości i dla grup (tego samego przedmiotu) nie mogą być w jednym dniu” - w niektórych szkołach zdarzają się lekcje, które występują dla całej klasy i dla grup, a więc w tygodniu np. cała klasa ma 1 godzinę Biologii i po 1 godzinie w podziałach na grupy. Oczywiście, z tego typu lekcjami wiąże się kilka zagrożeń, np. lekcja dla całości i dla grupy może pojawić się w tym samym dniu. Możemy ukierunkować program, aby na pewne sytuacje nie pozwolił.
8. “Tyle lekcji musi się odbyć do godz. I” - określamy w parametrze po lewej stronie liczbę lekcji, która musi się odbyć do określonej godziny lekcyjnej, którą wybieramy z listy w filtrze po prawej stronie.

3. Dwa przedmioty muszą być w tym samym dniu oraz Dwa przedmioty muszą następować jeden po drugim:

Przeciwieństwo zależności numer 1, które dotyczy konieczności umieszczenia dwóch przedmiotów tego samego dnia lub nawet jako lekcje jedna po drugiej.

4. Przerwa nie może być pomiędzy tą grupą lekcji:

Wyznaczone klasy oraz przedmioty nie będą posiadały w swoim zakresie przerw między sobą (okienka).

5. Grupa karteczek różnych klas musi być w tym samym dniu:

Wyznaczone klasy oraz przedmioty muszą posiadać lekcje w tym samym dniu. Może się to okazać przydatne przy odpowiedniej dyspozycji nauczycielach w konkretnych dniach lub przy ustalaniu dostępności sal szkolnych.

6. Karteczki grup jednego przedmiotu muszą być w jednym dniu:

Wyznaczone klasy oraz przedmioty muszą posiadać lekcje w tym samym dniu. Może się to okazać przydatne przy odpowiedniej dyspozycji nauczycielach w konkretnych dniach lub przy ustalaniu dostępności sal szkolnych.


7. Te przedmioty grup z wybranych klas muszą zaczynać się w tym samym czasie:

Zależność podobna do powyższej (Karteczki grup jednego przedmiotu muszą być w jednym dniu), jednakże tutaj brane są również pod uwagę również zajęcia grupowe z różnych przedmiotów oraz dotyczy to lekcji, które muszą się odbywać w tym samym czasie.


8. Wybrane przedmioty muszą odbywać się w tym samym czasie we wszystkich wybranych klasach:

Odgórne ustalenie grupy przedmiotów wraz z listą klas, z których to zajęcia będą musiały się odbywać w tym samym czasie, na tej samej godzinie lekcyjnej.


9. Ten przedmiot musi być na tej samej godz. lekcyjnej każdego dnia:

Zależność jest przydatna w przypadku ustalenia zajęć w szkole z danego przedmiotu w wybranych klasach, które muszą się powtarzać na tej samej godzinie lekcyjnej przez cały tydzień.


10. Rezerwuj miejsce na wybrane przedmioty:

Pozwala na zarezerwowanie określonej liczby lekcji, biorąc również pod uwagę połączenia lekcji w grupach.

11. Przedmiot musi być pierwszy lub ostatni:

W każdym dniu tygodnia wybrane przedmioty zostaną w odpowiednich klasach wygenerowane jako pierwsze lub ostatnie w ciągu dnia.

12. Wybrane przedmioty mogą odbywać się po południu (poza blokiem nauczania):

Dzięki tej zależności przykładowe zajęcia pozalekcyjne mogą zacząć się np. na 8 lekcji, podczas gdy zwykłe lekcje kończą się na lekcji 5. Domyślnie program nie pozwoli na pozostanie 3 godzinnego okienka i w tym przypadku zależność pozwala na zachowanie ewentualnych okienek.


Zależności zaawansowane


W powyższym widoku znajdują się parametry, które należy wybrać, w celu uzyskania określonego skutku podczas generowania planu lekcji:

  1. Typ zależności karteczek - wybór zależności z listy rozwijanej.
  2. Zastosuj dla - określa dla jakiego rodzaju danych w planie lekcji powinna zostać zastosowana wybrana powyżej zależność.
  3. Filtr nauczycieli, klas oraz przedmiotów.
  4. Filtr widoku lekcji - wybór lekcji oraz dni tygodni, dla których może być zastosowana zależność zaawansowana.
  5. Ważność tej zależności - im wyżej nadana ważność zależności, tym bardziej restrykcyjne jej przestrzeganie podczas generowania planu lekcji (wyższa ważność zależności może skutkować większym prawdopodobieństwem braku wprowadzenia karteczek do planu lekcji, ze względu na połączenie różnych zależności i/lub warunków w planie).

Lista zależności zaawansowanych

1. Karteczki muszą znajdować się tylko na wybranych pozycjach (#60):

Przydatna np. w przypadku wybierania konkretnych lekcji, na których może znajdować się dany nauczyciel lub klasy w szkole.

2. Min. karteczek na jednej godz. lekcyjnej (#16):

Na wybranych konkretnych lekcjach w planie musi się znajdować minimum wybrana liczba karteczek - wybór liczby “1” będzie oznaczał konieczność wygenerowania planu z tradycyjną pojedynczą karteczką na każdej wybranej lekcji. Wybranie większej liczby niż “1” zadziała jedynie w przypadku podziału karteczek na lekcje w grupach.

3. Max. karteczek na jednej godz. lekcyjnej (#15):

Na wybranych konkretnych lekcjach w planie może się znajdować maksimum wybranej liczby karteczek. Przykład: Chcemy, aby na każdej lekcji w ciągu tygodnia, był przynajmniej jeden wolny Matematyk (z pięciu nauczycieli matematyki). Jakie możemy wprowadzić warunki, aby to uzyskać? Rozwiązanie: dodanie zależności i wybranie np. 4 nauczycieli matematyki z listy.

4. Min. karteczek na jednej godz. lekcyjnej (pusta godzina lekcyjna jest poprawna) (#36):

Analogicznie do zależności “Min. karteczek na jednej godz. lekcyjnej (#16)”, jednakże tutaj lekcja w planie, która pozostanie pusta może być potraktowana jako poprawna i przy wyborze liczby “1” program pozwoli na pozostawienie pustego pola w lekcji.

5. Min. dni w jednym tygodniu (#9):

Wybór lekcji oraz minimalnej liczby dni w planie, w których lekcje będą następowały po sobie każdego dnia (np. jedna lekcja w piątek i kolejna lekcja w poniedziałek nie są lekcjami następującymi po sobie).

6. Maks. dni w jednym tygodniu (#0):

Wybór lekcji oraz maksymalnej liczby dni w planie, w których lekcje będą mogły następować po sobie każdego dnia. Przykład: Nie chcemy, aby geografia, jeżeli jest w piątek, była następnie w poniedziałek. Program automatycznie rozkłada równomiernie lekcje w tygodniu, w dniach, które nie następują po sobie. Jednakże domyślnie piątek i poniedziałek nie są dniami następującymi po sobie. Jeżeli więc zależy Ci, aby lekcja, która jest w piątek, nie występowała następnie w poniedziałek, należy wybrać tę zależność. Jednocześnie wybieramy w tym miejscu maksymalną liczbę dni, w których lekcje mogą być po sobie, tj.”1”.

7. Maks. dni w każdym tygodniu (#74):

Analogicznie jak w “Maks. dni w jednym tygodniu (#0)”, jednakże tutaj są uwzględniane wszystkie skonfigurowane tygodnie w planie lekcji (jeżeli został ustawiony kilkutygodniowy plan lekcji).

8. Min. godz. lekcyjnych w jednym dniu (pusty dzień jest poprawny) (#3):

Ustalenie minimalnej liczby lekcji (np. dla wybranego nauczyciela) w danym dniu. Pusty dzień może zostać potraktowany jako lekcja (np. przy wyborze parametru “1”). Przykład: Uczniowie nie mogą kończyć zajęć po 8. godzinie lekcyjnej. Powinny kończyć po 7. lub 9. godzinie.

Rozwiązanie: W menu ustaw zależność jako parametr “2”, “zastosuj dla wybranych klas”, lekcje “7 i 8” w każdym dniu tygodnia.

Wprowadzona zależność powoduje, że jeśli na 8. godzinie lekcyjnej zaplanowane są jakieś zajęcia, to muszą one trwać do godz. 9. włącznie (inna możliwość to 8. i 9. godzina powinna być pusta).

9. Min. godz. lekcyjnych w jednym dniu (#29):

Ustalenie minimalnej liczby lekcji (np. dla wybranego nauczyciela) w danym dniu. Przykład: Nauczyciel musi mieć lekcje rano. Można dodać zależność, która spowoduje, że każdy nauczyciel będzie musiał mieć jakieś lekcje na pierwszej, drugiej lub trzeciej godzinie lekcyjnej, w każdym zaznaczonym z zależności dniu. Zaznaczamy “zastosuj dla wybranych nauczycieli” oraz trzy pierwsze lekcje w każdym dniu tygodnia.

Uwaga:
- możliwe jest wybranie tylko tych nauczycieli, którzy prowadzą wystarczającą liczbę lekcji, aby ta zależność miała sens,
- zależność należy zastosować jedynie wówczas, gdy wygenerowanie planu lekcji bez tej zależności powiodło się,
- niekiedy ta zależność może uniemożliwić wygenerowanie planu lekcji, np. wówczas, gdy w szkole znajduje się znacznie więcej nauczycieli niż klas.

10. Maks. godz. lekcyjnych w jednym dniu (#10):

Przykład: Nauczyciel może uczyć maksymalnie dwie godziny lekcyjne w jednej klasie. Na rozwijanej liście należy wybrać pozycję “Zastosuj dla klas wybranych nauczycieli”, co oznacza, że zależność będzie zastosowana dla każdej klasy, w której zajęcia prowadzi wskazany nauczyciel. Jeśli wybraną pozycją byłoby np. “Zastosuj dla wybranych nauczycieli”, to każdy nauczyciel mógłby prowadzić jedynie dwie lekcje w dniu, niezależnie od klasy

11. Min. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu (#12):

Ustalenie minimalnej liczby lekcji w wybranej klasie, sali szkolnej, dla wybranego nauczyciela, itp. Przydatne na przykład przy ustalaniu minimalnej liczby lekcji, które nauczyciel powinien przeprowadzić w ciągu tygodnia.

12. Min. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu (pusty tydzień jest poprawny) (#38):

Analogicznie jak w przypadku “Min. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu (#12)”, jednakże tutaj cały tydzień w planie, który pozostanie pusty może być potraktowany jako poprawny i przy wyborze liczby “1” program pozwoli na pozostawienie pustego tygodnia w planie lekcji.

13. Maks. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu (#13):

Ustalenie maksymalnej liczby lekcji w wybranej klasie, sali szkolnej, dla wybranego nauczyciela, itp. Przydatne na przykład przy ustalaniu maksymalnej liczby lekcji, które dana klasa powinna mieć w całym tygodniu z danych przedmiotów.

14. Maks. godz. lekcyjnych we wszystkich tygodniach/semestrach (#31):

Analogicznie do “Maks. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu (#13)”, z uwzględnieniem wszystkich tygodni oraz semestrów istniejących w skonfigurowanym planie. Zależność można ustawić dla konkretnych przedmiotów, nauczycieli, klas, itp.

15. Maks. tygodni/semestrów na jednej godz. lekcyjnej (#57):

Na wybranych lekcjach w planie lekcji można dodać maksymalnie odpowiednią liczbę karteczek, w których są ustawione różne tygodnie lub semestry.

16. Min. godz. lekcyjnych + okienek w jednym dniu (pusty dzień jest poprawny) (#18):

Minimalna liczba lekcji wraz z dopuszczonymi okienkami w planie lekcji. Przydatne na przykład przy określaniu minimalnej liczby lekcji nauczyciela w danym dniu wraz z okienkami, które ewentualnie dany nauczyciel lub klasa może posiadać.

17. Maks. godz. lekcyjnych + okienek w jednym dniu (#19):

Maksymalna liczba lekcji wraz z dopuszczonymi okienkami w planie lekcji. Przydatne na przykład przy określaniu maksymalnej liczby lekcji nauczyciela w danym dniu wraz z okienkami, które ewentualnie dany nauczyciel lub klasa może posiadać.

18. Maks. wolnych dni pomiędzy karteczkami w jednym tygodniu (#20):

Przydatna zależność w przypadku, gdy np. nauczyciel chce dopuścić maksymalną liczbę dni pomiędzy lekcjami w tygodniu z danego przedmiotu/przedmiotów w klasach (nie muszą się one odbywać dzień po dniu z danego przedmiotu).

19. Maks. wolnych dni pomiędzy karteczkami w każdym tygodniu (#73):

Skutek wybrania tej zależności jest podobny do “Maks. wolnych dni pomiędzy karteczkami w jednym tygodniu (#20)”, lecz tutaj brane są pod uwagę wszystkie tygodnie skonfigurowane w planie lekcji.

20. Maks. wolnych tygodni pomiędzy karteczkami w roku (#48):

W przypadku skonfigurowanych wielu tygodni w planie lekcji, można ustalić maksymalną ich liczbę w których nie będzie konieczne wprowadzanie karteczek danych lekcji.

21. Maks. okienek w jednym dniu (#4):

Ustalenie maksymalnej liczby okienek dla wybranego parametru (nauczyciele, klasy, przedmioty, sale szkolne, itp.) w jednym dniu. Przydatne w przypadku ograniczenia liczby okienek w planach lekcji klas.

22. Maks. okienek w jednym tygodniu (#5):

Ustalenie maksymalnej liczby okienek dla wybranego parametru (nauczyciele, klasy, przedmioty, sale szkolne, itp.) w jednym tygodniu. Przydatne w przypadku ograniczenia liczby okienek w planach lekcji klas dla całego tygodnia.

23. Maks. okienek w jednym dniu (licz puste początkowe godziny lekcyjne jako okienka) (#69):

Skutek skorzystania z tej zależności jest podobny jak w przypadku “Maks. okienek w jednym dniu (#4)”, jednakże dodatkowo pierwsze godziny lekcyjne w planie, na których nie ma zajęć, będą traktowane jako okienka.

24. Maks. okienek w jednym dniu (licz puste końcowe godziny lekcyjne jako okienka) (#70):

Zależność rozszerzająca działanie “Maks. okienek w jednym dniu (#4)”, uwzględniając dodatkowo ostatnie godziny lekcyjne w planie, na których nie ma zajęć, będą traktowane jako okienka.

25. Maks. okienek w jednym tygodniu (licz puste początkowe godziny lekcyjne jako okienka) (#67):

Ogranicza okienka, jak w przypadku “Maks. okienek w jednym tygodniu (#5)” wraz z wliczeniem początkowych lekcji w planie jako okienka, jeżeli te nie posiadają w sobie żadnych zajęć.

26. Maks. okienek w jednym tygodniu (licz puste końcowe godziny lekcyjne jako okienka) (#68):

Analogicznie jak w “Maks. okienek w jednym tygodniu (#5)” wraz z wliczeniem końcowych lekcji w planie jako okienka, jeżeli te nie posiadają w sobie żadnych zajęć.

27. Maks. okienek w jednym tygodniu (Israel) (#28)

Ustalenie maksymalnej liczby okienek dla wybranego parametru (nauczyciele, klasy, przedmioty, sale szkolne, itp.) w jednym tygodniu. Przydatne w przypadku ograniczenia liczby okienek w planach lekcji klas dla całego tygodnia.

28. Maks. kolejnych dni bez przerwy (#23):

We wskazanych dniach z godzinami lekcyjnymi dane lekcje muszą się odbywać codziennie - ustalana jest liczba dni bez przerwy przez użytkownika.

29. Maks. kolejnych lekcji jedna po drugiej (#6):

Przykład:
Nauczyciel nie może uczyć więcej niż 3 lekcje pod rząd, zatem ustawiamy parametr “3”, “zastosuj dla wybranych nauczycieli” oraz wybieramy w filtrach odpowiednie nazwisko nauczyciela.

Uwaga: “Zastosuj dla klas wybranych nauczycieli” - w ten sposób zasada zostanie zastosowana dla każdej klasy u każdego nauczyciela indywidualnie. Jeśli wybrana zostanie np. pozycja "Zastosuj całościowo", to oznacza, że w całej szkole nie będą występowały 3 lekcje pod rząd.

30. Maks. 3 godz. lekcyjne jedna po drugiej lub 2 podwójne (#55)

Pozwolenie na maksymalnie 3 godziny lekcyjne ciągiem lub łącznie 2 podwójne lekcje, mieszczące się w całości dnia. Przydatne w przypadku niewielkiej liczby lekcji, np. w pojedynczej klasie w określonym dniu.

31. Maks. różnych lekcji jedna po drugiej (#56)

Zezwolenie na określoną liczbę lekcji z różnych przedmiotów w danym dniu dla wybranego oddziału.

32. Maks. dni z lekcją na tej samej godz. lekcyjnej (#7)

Przykład: Jak możemy rozłożyć np. 5 lekcji matematyki w tygodniu w taki sposób, że: jedna lekcja powinna być na pierwszej lekcji w sobotę, inna na drugiej lekcji we wtorek, jeszcze inna na trzeciej lekcji w środę itd. Nie chcemy, aby lekcje z danego przedmiotu występowały w tych samych porach dnia.

Rozwiązanie: Wybierz "1" w odpowiednim parametrze pod nazwą zależności, “Zastosuj dla wybranych nauczycieli”, odpowiednie klasy oraz przedmiot “matematyka”, dla których będzie to zastosowane.

33. Maks. dni z lekcją na tej samej godz. lekcyjnej (dla wszystkich tygodni) (#8):

Takie samo działanie jak zależność (#7), lecz uwzględniająca wszystkie skonfigurowane tygodnie w planie lekcji.

34. Maks. różnych numerów godz. lekcyjnych w tygodniu (#17)

Jeżeli w zależności wprowadzimy cyfrę 3, wówczas generowanie planu lekcji będzie się opierać o dodanie maksymalnie 3 różnych lekcji w ciągu dnia, np. lekcje 2-4, lekcje 3-5, lekcje 4-6, itd.

35. Maks. różnych dni na tydzień (dla wszystkich tygodni) (#78):

Zależność pomoże zachować wolne miejsce dla nauczycieli, w sytuacjach, gdy uczą różnych lekcji w wielotygodniowym planie lekcji i konieczne jest zachowanie minimalnego wykorzystania dni tygodnia. Na przykład, jeżeli umieścimy lekcje nauczyciela w poniedziałek, środę i piątek w pierwszym tygodniu, a w drugim we wtorek i czwartek, nauczyciel praktycznie przychodzi do szkoły w każdym dniu tygodnia. Jeżeli nauczyciel posiada inne obowiązki, wówczas każdy dzień tygodnia będzie zablokowany. Zamiast tego, można, za pomocą tej zależności zdefiniować zajęcia w poniedziałek, środę i piątek w pierwszym tygodniu a w drugim w poniedziałek i środę. Dzięki czemu nauczyciel będzie zawsze posiadał wolne we wtorek i czwartek.

36. Maks. sal zajętych jednocześnie na tej samej godz. lekcyjnej (#39):

Określa maksymalną liczbę jednocześnie zajętych sal szkolnych w całości planu lekcji. W punkcie “Zmień: Sale szkolne” należy wybrać odpowiednie sale szkolne, których zależność ma dotyczyć lub pozostawić parametr bez zmian, jeżeli zależność ma dotyczyć domyślnie wszystkich sal szkolnych

37. Maks. różnych sal w jednym dniu (#24):

Skoncentrowanie grup w mniejszej ilości sal szkolnych

Załóżmy, że w szkole mamy 3 laboratoria, w których mogą odbywać się lekcje biologii oraz chemii. Dodanie poniższej zależności spowoduje, że jednego dnia będą mogły być użyte tylko 2 z 3 laboratoriów (np. w celu zmniejszenia kosztów sprzątania):

Parametry: “2”, zastosuj całościowo, odpowiednie przedmioty (B, C).

Po dodaniu powyższej zależności jedno z laboratoriów zostanie wyłączone z użycia. Jednak jeżeli generujesz plan lekcji ze złagodzonymi warunkami, rozwiązanie to ma dwie zalety:

1. jeżeli zajdzie konieczność wykorzystania wszystkich laboratoriów, program złagodzi warunki i pozwoli na użycie trzech laboratoriów. Jeżeli nie będzie takiej konieczności, zostaną wykorzystane tylko dwa laboratoria.

2. łagodzenie warunków dotyczy poszczególnych dni – dzięki temu można będzie uzyskać plan lekcji, w którym przez większość dni są używane tylko dwa laboratoria, a trzecie jest wykorzystywane tylko w razie potrzeby.

Uwagi:
- laboratoria (sale szkolne) zostały określone pośrednio poprzez przedmioty, które wykorzystują te laboratoria (sale szkolne),
- dodaj tą zależność tylko wtedy, gdy udało Ci się wygenerować plan lekcji przy wykorzystaniu wszystkich 3 laboratoriów.

38. Maks. różnych sal w jednym tygodniu (#25):

Klasa ma 3 lekcje biologii tygodniowo i wszystkie powinny się odbywać w tej samej sali szkolnej

Problem:

Klasa 5A ma lekcję biologii 3 razy w tygodniu. Lekcje biologii mogą się odbywać w klasach: Bio1, Bio2 lub Bio3. Program może wybrać wybierać różne z nich, ale my chcemy, aby dla wszystkich lekcji biologii była to jedna i ta sama klasa.

Rozwiązanie:

1. Dodaj lekcję biologii w klasie. W tym celu:

- wybierz opcję "wprowadź", następnie "oddziały (klasy)",
- wybierz klasę i kliknij na przycisk "lekcje",
- wybierz "nowa lekcja",
- uzupełnij dane,
- kliknij na "wybór dowolnych sal", i wybierz wszystkie trzy sale (S202, S203, S204).

2. Dodaj zaawansowaną zależność, która spowoduje, że lekcja biologii w klasie 5a może się odbywać w tygodniu maksymalnie w jednej klasie. W tym celu:

- wybierz opcję "wprowadź", następnie "zależności",
- wybierz „zaawansowane”,
- uzupełnij wszystkie pola w zależności.

39. Maks. różnych sal we wszystkich tygodniach/semestrach (#80):

Taka sama zależność jak powyższa (#25) wraz z uwzględnieniem wszystkich tygodni oraz skonfigurowanych semestrów.

40. Maks. różnych budynków w jednym dniu (#58):

Lekcje z wybranego parametru (np. wybranej klasy lub nauczyciela) nie mogą być realizowane w całości dnia w większej liczbie budynków, niż wybrana liczba w parametrze

41. Maks. różnych budynków w tygodniu (#79):

Lekcje z wybranego parametru (np. wybranej klasy lub nauczyciela) nie mogą być realizowane w całości tygodnia w większej liczbie budynków, niż wybrana liczba w parametrze.

42. Maks. różnych przedmiotów w jednym dniu (#54)

Maksymalna liczba przedmiotów realizowanych w obrębie jednego dla wybranego parametru, np. klasy, wielu klas lub wybranego nauczyciela.

43. Min. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu w wybranych salach szkolnych (#51)

Ustalanie na przestrzeni całego tygodnia minimalnej liczby lekcji w wybranej sali szkolnej. Funkcja może się okazać przydatna w momencie, gdy np. istnieją w planie lekcji klasy 1-3, które nie zmieniają często sal szkolnych w trakcie zajęć, przez co z góry można ustalić minimalną liczbę lekcji w danej sali w całym tygodniu:

44. Min. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu w salach najlepszych (#72):

Najlepsze sale lekcyjne określane są z menu dodawania lekcji, gdzie przy wyborze listy rozwijanej sal szkolnych można wybrać salę preferowaną, niepreferowaną, awaryjną lub najlepszą. Zależność działa na podobnej zasadzie jak zależność Maks. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu w wybranych salach szkolnych (#50). Używając tej opcji można ograniczyć wykorzystanie sal najlepszych.

45. Maks. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu w wybranych salach szkolnych (#50):

Przykład: Zajęcia mogą się odbyć tylko raz w tygodniu w wybranej sali szkolnej.

Załóżmy, że w szkole dostępne są 2 sale szkolne dla W-F: duża i mała. Niestety jest to za mało, aby pomieścić wszystkie lekcje W-F w szkole. Konieczne jest więc wykorzystanie dodatkowej sali szkolnej. Chcemy oczywiście zminimalizować to zjawisko tak, aby zajęcia w dodatkowej sali odbywały się najwyżej np. 5 razy w tygodniu:

Zwróć uwagę na opcję „Zastosuj całościowo”. Oznacza to, że maksymalnie 5 zajęć W-F w całej szkole odbędzie się w dodatkowej sali.

W ten sposób ograniczyliśmy użycie dodatkowej sali do niezbędnego minimum. Jednakże może dojść do takiej sytuacji, w której dana klasa ma wszystkie swoje zajęcia wychowania fizycznego w dodatkowej sali.

Aby tego uniknąć, należy dodać kolejną zaawansowaną zależność, dzięki której każda klasa (lub grupa – jeśli W-F odbywa się w grupach) będzie mogła mieć maksymalnie 1 zajęcia W-F w tygodniu w dodatkowej sali szkolnej:

Teraz każda grupa ma maksymalnie 1 zajęcia W-F w tygodniu w dodatkowej sali szkolnej i jednocześnie dodatkowa sala szkolna może być użyta w całej szkole tylko 5 razy w tygodniu.

Uwaga:
- po wygenerowaniu planu lekcji możesz zaostrzyć warunki i np. określić, że zajęcia z W-F mogą odbywać się maksymalnie 4 razy w tygodniu w dodatkowej sali szkolnej.

46. Maks. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu w awaryjnych klasach (#71):

Awaryjne sale lekcyjne określane są z menu dodawania lekcji, gdzie przy wyborze listy rozwijanej sal szkolnych można wybrać salę najlepszą, preferowaną, niepreferowaną lub awaryjną właśnie. Zależność działa na podobnej zasadzie jak zależność Maks. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu w wybranych salach szkolnych (#50). Używając tej opcji można ograniczyć wykorzystanie sal awaryjnych, lub określić, aby jeden nauczyciel lub jedna klasa nie były nadmiernie obciążane awaryjnymi salami w tygodniu.

47. Maks. nauczycieli uczących jednocześnie na tej samej godzinie lekcyjnej (#43)

Na każdej godzinie lekcyjnej potrzebujemy dwóch wolnych nauczycieli, aby zapewnić wystarczającą liczbę nauczycieli zastępujących. W zakładce „zależności”, w oknie „zaawansowane”, wybierz typ zależności zaznaczony na czerwono:

Liczba 28 określa maksymalną ilość nauczycieli uczących w tym samym czasie.

Przypuśćmy, że w szkole jest 30 nauczycieli. By upewnić się, że zawsze dwóch nauczycieli jest wolnych, do jednej lekcji należy przypisać ich maksymalnie 28.

Uwaga:
Jeśli w zakładce „zależności”, w oknie „zaawansowane”, wybierzesz typ zależności zaczynający się od „Maksymalna ilość kartek...” lub „Maksymalna ilość zajęć...”, może się okazać, że obliczenie będzie błędne, jeśli:
- lekcje są podzielone na grupy,
- jedną lekcję prowadzi więcej niż jeden nauczyciel.

48. Jeżeli przerwa istnieje, musi być ustawiona na dwie lub więcej lekcji (#26)

Ustalenie odpowiedniej długości przerwy wyrażonej w liczbie lekcji pomiędzy wybranymi zajęciami (np. przerwa pomiędzy wychowaniem fizycznym, a przyrodą)

49. Maks. długość okienka (#27):

Przykład: Nauczyciele nie mogą posiadać dwóch przerw. Aby odnotować tą sytuację należy wprowadzić zależność z wybranie parametru “1”.

Uwaga:
Z tej zależności należy korzystać tylko po wcześniejszym wygenerowaniu części planu.

50. Min. odległość pomiędzy lekcjami w jednym dniu (#75)

Zależność wymusza powstawanie przerw (okienek) pomiędzy lekcjami. Należy wybrać parametr (cyfrę), który będzie określał liczbę minimalną liczbę okienek pomiędzy lekcjami w wybranych przez użytkownika dniach, szczególnie dla wybranych przedmiotów

51. Min. wolnych dni pomiędzy lekcjami (weekend nie jest uwzględniany) (#77):

Dotychczas istniała możliwość zdefiniowania nie umieszczania karteczek w nadchodzących dniach. Rozwiązanie to było odpowiednie dla pięciodniowych planów lekcji. Jednakże w przypadku dłuższych planów, posiadających cykle dla większej ilości dni. Opisywana zależność pozwoli na precyzyjną dystrybucję karteczek w planie lekcji, dzięki definiowaniu minimalnej przerwy pomiędzy lekcjami. W sytuacji, gdy uczniowie mają lekcje plastyki dwa razy na 7 dni, wówczas można zdefiniować odstęp pomiędzy kolejnymi lekcjami.

52. Nie mogą być na tej samej godzinie (#21):

Należy wybrać z listy odpowiednie nazwiska nauczycieli, nazwy przedmiotów lub klasy, które nie powinny posiadać zajęć w tym samym czasie na zaznaczonych godzinach lekcyjnych.

53. Nie mogą być w tym samym dniu (#1):

Należy wybrać z listy odpowiednie nazwiska nauczycieli, nazwy przedmiotów lub klasy, które nie powinny posiadać zajęć w tym samym dniu na zaznaczonych godzinach lekcyjnych.

Przykład: Nauczyciele nie mogą uczyć w jednym dniu rano i popołudniu.

Należy zastosować zależność dla wybranych nauczycieli, aby reguła odnosiła się do każdego nauczyciela indywidualnie, a następnie należy zaznaczyć godziny ich pracy na schemacie w odpowiedni sposób.
Nie jest konieczne zaznaczanie wszystkich godzin lekcyjnych. Na przykład, jeśli zostanie pozostawiona 6 godzina lekcyjna jako pusta na obu schematach w filtrach, program po prostu zignoruje zajęcia zaplanowane na godzinę 6 podczas sprawdzania tej reguły. Nauczyciel może zatem mieć zajęcia w godzinach 1-5 + lekcja numer 6 (ponieważ lekcja numer 6 została odznaczona i nie jest brana pod uwagę w tej regule), ale nie w godzinach 1-5 + lekcja numer 7:

54. Karteczki nie mogą następować jedna po drugiej (w określonym porządku (#22):

Zdefiniowanie odległości pomiędzy dwoma wybranymi lekcjami (A i B). Umożliwia generowanie planu w taki sposób aby np. Matematyka nie mogła się odbywać dwie lekcje przed lub po WF-ie. Określana jest długość przerwy pomiędzy lekcjami.

55. Lekcja nie może znajdować się jednego dnia w pozycjach A i następnego dnia w pozycjach B (#11)

Z tą zależnością można lepiej ułożyć karteczki w tygodniu. Zależność ta jest najbardziej przydatna w chwili gdy chcemy ustawić odstęp dłuższy (jedno/dwu dniowy) między lekcjami. Po określonej liczbie dni w zależności, lekcje z wybranego przedmiotu w filtrze po prawej stronie nie pojawią się w planie lekcji po przedmiotach w filtrze po lewej stronie.

56. Karteczki nie mogą następować jedna po drugiej (#76)

Taka sama funkcjonalność jak zależność zwykła o nazwie “Nie mogą następować jeden po drugim w tym samym dniu”. Przykład: jeżeli nie chcemy aby zajęcia z języka polskiego odbywały się od razu po zajęciach z historii tego samego dnia, wówczas po lewej i po prawej stronie wyznaczamy przedmiot historia, a po lewej stronie przedmiot język polski.

57. Muszą być na tych samych pozycjach (A=B) (#14):

Chcę, aby dany przedmiot w jednym oddziale, był w tym samym czasie co inny przedmiot w innej klasie.

Pytanie: Chcę, aby lekcja matematyki w klasie 1a odbyła się w tym samym czasie co lekcja języka angielskiego w klasie 2a.

Odpowiedź:
Należy zdefiniować zależność, gdzie w filtrach należy ustawić po lewej stronie jedynie klasę 1a oraz przedmiot matematyka, a po prawej stronie należy wybrać klasę 2a i przedmiot język angielski. Zależność można zastosować całościowo.

58. Lekcje A muszą być na pozycjach lekcji B (#30)

Lekcje skonfigurowane dla tygodnia A z wybranych przedmiotów (w konkretnych klasach oraz wykonywane przez konkretnych nauczycieli) będą jednocześnie wprowadzone na identycznych pozycjach w tygodniu B, lecz w tygodniu B (filtr po prawej stronie) można wybrać zupełnie inne przedmioty z listy.

59. Lekcje A muszą występować w ciągu dnia przed lub po B (#34)

Lekcje skonfigurowane dla pozycjach A z wybranych przedmiotów (w konkretnych klasach oraz wykonywane przez konkretnych nauczycieli) będą występowały przed lekcjami lub po lekcjach w pozycjach B.

60. Lekcje A muszą występować w ciągu dnia przed lekcjami B (#40)

Lekcje skonfigurowane dla pozycjach A z wybranych przedmiotów (w konkretnych klasach oraz wykonywane przez konkretnych nauczycieli) będą występowały przed lekcjami w pozycjach B. Przykład: lekcje u nauczyciela wychowania fizycznego muszą odbywać przez zajęciami z biologii u innego nauczyciela.

61. Lekcje A muszą występować w ciągu tygodnia przed lekcjami B (#41):

Niektóre pozycje w ciągu tygodnia muszą być przed innymi lekcjami. Przykład: Podwójne lekcje muszą znajdować się przed pojedynczymi lekcjami. Przedmiot Biologia w klasie 1A wyznaczony został na 5 zajęć w tygodniu, dwa razy po dwie lekcje oraz jeden raz po jednej lekcji. Karty muszą być rozdzielane w tygodniu w następującym porządku: 2, 2, 1. Jak wprowadzić to w systemie?

62. Dni A muszą występować w tygodniu przed dniami B (#42)

W tygodniowym planie lekcji, za pomocą tej zależności, można określić, że dni A z wybranym zestawem przedmiotów mają występować przed dniem B z innym zestawem przedmiotów

63. Maks. kolejnych lekcji jedna po drugiej (A&B) (#37)

Od razu po lekcjach z wyznaczonego przedmiotu/przedmiotów może się odbyć maksymalna liczba ustalonych lekcji, np. z zupełnie innego przedmiotu.

64. Przerwy w A muszą być wypełnione przez B (#49)

Zajęcia opisane z lewej strony w filtrach (tydzień A), w których występują okienka będą wypełnione przedmiotami, wybranymi po prawej stronie w filtrach (tydzień B). Stwarza to swego rodzaju wymienność zajęć w skonfigurowanych dwóch tygodniach w planie lekcji (Tydzień A i B).

65. Karteczka nie może zaczynać się na wybranych pozycjach (#32)

Odwrotność zależności podstawowej, gdzie przedmiot “musi być pierwszy”. Zaznaczając odpowiednie pola zielonym kolorem w widoku tygodniowym planu lekcji w filtrach, uniemożliwiamy tym samym wygenerowanie przez program karteczek na wybranych lekcjach i ta konkretna lekcja będzie mogła być wprowadzona na późniejszych lekcjach, niż te zaznaczone kolorem zielonym.

66. Karteczka nie może kończyć się na wybranych pozycjach (#33)

Odwrotność zależności podstawowej, gdzie przedmiot “musi być pierwszy”. Zaznaczając odpowiednie pola zielonym kolorem w widoku tygodniowym planu lekcji w filtrach, uniemożliwiamy tym samym wygenerowanie przez program karteczek na wybranych lekcjach i ta konkretna lekcja będzie mogła być wprowadzona na późniejszych lekcjach, niż te zaznaczone kolorem zielonym.

67. Uczniowie tych seminariów muszą być w tej samej grupie (#2)

Seminaria w których uczniowie skład jednej grupy, np. w ramach konkretnego przedmiotu w grupach w klasie maturalnej.

68. Uczeń tych seminariów musi mieć tego samego nauczyciela (#35)

Zależność przydatna w momencie opieki nad uczniem, którą sprawuję jeden wybrany nauczyciel, pracownik dydaktyczny w szkole. Jeżeli podczas dodawania seminariów zostało wybranych więcej niż 1 nauczyciel do różnych sekcji i różnych przedmiotów przeznaczonych jako seminaria dla wybranego ucznia, wówczas program może nie ułożyć wszystkich karteczek w planie lekcji.

69. Uczeń musi mieć seminarium z przynajmniej jednym z wybranych nauczycieli (#65):

Szkoła posiada możliwość wyboru konkretnego nauczyciela/nauczycieli z listy, który będzie (którzy będą) nauczać wybranego ucznia z listy.

70. Uczeń nie może mieć seminarium z wybranymi nauczycielami (#66)

Wybranie odpowiednich nazwisk nauczycieli z listy, którym zostanie wykluczona możliwość prowadzenia seminariów z wybranym uczniem z listy.

71. Uczeń musi mieć seminarium A w semestrze przed seminarium B (#44)

Jeżeli plan lekcji posiada zdefiniowanych więcej niż 1 semestr, wówczas można zastosować powyższą zależność. Wybrane seminaria z przedmiotów w filtrach po lewej stronie będą się odbywały w semestrze pierwszym, natomiast przedmioty wybrane w filtrach po prawej stronie będą się odbywały po prawej stronie.

72. Uczeń musi mieć seminarium A w tym samym lub wcześniejszym semestrze co seminarium B (#45)

Jeżeli plan lekcji posiada zdefiniowanych więcej niż 1 semestr, wówczas można zastosować powyższą zależność. Wybrane przedmioty po lewej stronie oraz po prawej stronie w filtrach będą mogły się odbywać w tym samym semestrze.

73. Uczeń musi mieć te seminaria w tym samym semestrze (#46)

Jeżeli plan lekcji posiada zdefiniowanych więcej niż 1 semestr, wówczas można zastosować powyższą zależność. Wybierając odpowiednie przedmioty z listy, program umożliwia utworzenie seminariów z listy tych samych przedmiotów w jednym semestrze.

74. Uczeń nie może mieć tych seminariów w tym samym semestrze (#47)

Jeżeli plan lekcji posiada zdefiniowanych więcej niż 1 semestr, wówczas można zastosować powyższą zależność. Wybierając odpowiednie przedmioty z listy, program nie dopuści do utworzenia seminariów z listy tych samych przedmiotów w jednym semestrze.
75. Min. seminariów (#52)

Minimalna liczba seminariów, którą w przeciągu tygodnia może mieć wskazany uczeń.

76. Maks. seminariów (#53)

Maksymalna liczba seminariów, którą w przeciągu tygodnia może mieć wskazany uczeń.

77. Maks. różnych sekcji (#61)

Uczeń z wybranej klasy może mieć różne sekcje w różnych godzinach lekcyjnych. Ustalenie maksymalnej wartości dla pojedynczego ucznia z listy.

78. Min. godz. lekcyjnych w jednym tygodniu, na których wszystkie klasy mają wybraną lekcję (#59)

Ustalenie minimalnej liczby lekcji w wybranego przedmiotu, który odbywa się w każdej klasie w ciągu tygodnia.

79. Uczeń nie może mieć tego samego nauczyciela na wybranych seminariach (#62)

Dla poprawnego działania zależności należy wybrać minimum 2 przedmioty z listy oraz wybranego ucznia z listy.