Optymalizacja wykorzystania sal szkolnych przez uczniów

English Deutsch Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Oprogramowanie umożliwia wprowadzenie kilku warunków polepszających wykorzystanie sal szkolnych – zależnie od tego, co chcesz osiągnąć:

1. Jeśli dana sala jest lepsza dla wybranego przedmiotu:
Przynajmniej jedna lekcja w tygodniu musi się odbyć w wybranej sali szkolnej

2. Jeśli dana sala nie jest zbyt dobra, ale z różnych względów konieczne jest jej używanie, podajemy instrukcję, w jaki sposób zminimalizować jej wykorzystanie:
Zajęcia mogą się odbyć tylko raz w tygodniu w wybranej sali szkolnej

3. Jeśli lekcja może się odbyć w kilku salach szkolnych, ale chcesz, by klasa korzystała z tej samej sali szkolnej na wszystkich lekcjach przez cały tydzień:
Klasa ma 3 lekcje biologii tygodniowo i wszystkie powinny sie odbywać w tej samej sali szkolnej

Zawsze staraj się wybrać wszystkie dostępne sale szkolne dla danej lekcji. Jeżeli muzyka może się odbyć zarówno w specjalnej sali muzycznej, jak i w sali polonistycznej, wybierz obydwie sale. Oprogramowanie może umieścić lekcje tylko w tych salach szkolnych, które zostały przez Ciebie wybrane. Jeśli więc co najmniej jedna lekcja muzyki musi się odbyć w innej sali niż sala muzyczna, program będzie miał problem z wygenerowaniem planu lekcji.

Po wygenerowaniu planu lekcji możesz określić, które sale szkolne są lepsze/gorsze od innych, wykorzystując powyższe warunki lub też usuwając daną salę szkolną z listy dostępnych sal szkolnych dla lekcji.

Uwaga:
- Jeśli generujesz plan ze złagodzonymi warunkami, możesz rozważyć dodanie powyższych zależności ze zmniejszoną ważnością. Możesz nawet dodać dwie zależności: jedną mówiącą, że przynajmniej jedna lekcja musi się odbyć w wybranej klasie, drugą mówiącą, że przynajmniej dwie lekcje muszą się odbyć w wybranej klasie. Następnie należy ustawić priorytet tej drugiej zależności na niski.