Jak przypisać lekcję do sali szkolnej? Szkoła ma ograniczoną liczbę sal...

English Slovenčina Deutsch España Polish Russian Greek Lithuania Arabic Hebrew Bulgarian

Pytanie: Jak przypisać lekcje do sali szkolnej?
Nasza szkoła ma ograniczoną liczbę sal szkolnych (mniej sal niż oddziałów) i musimy wiedzieć, ile wolnych sal zostaje podczas układania planu lekcji.

Odpowiedź:

Po pierwsze należy wprowadzić sale szkolne do programu

Z panelu górnego wybierz pozycję Sale szkolne, a następnie wprowadź wszystkie możliwe sale, jakie znajdują się w szkole. Określ, czy sala należy do grupy sal ogólnodostępnych czy przydzielonych dla konkretnych oddziałów.

Następnie, oknie edycyjnym Lekcja ustal, w jakich salach może odbywać się dana lekcja (można wybrać grupy sal).

W tej części okna dialogowego można określić, w jakich salach dana lekcja może się odbywać. Program podczas generowania planu wybierze jedną z wolnych sal, które wybraliśmy.

Znajdują się tam 4 pola wyboru, które decydują o tym, w jakich salach lekcja może się odbywać:

Po kliknięciu na Więcej sal szkolnych będziemy mogli dodać kilka sal, z których losowo wybrana zostanie jedna sala.

Możliwe jest także zaznaczenie kilku opcji jednocześnie, np. jednocześnie stała sala i ogólnodostępna.

Jak przypisać jakąś salę jako stałą salę, w której klasa ma zajęcia?

Jeżeli wpisane zostały wszystkie sale szkolne, należy otworzyć okno Sale szkolne i po kliknięciu na przycisk Edytuj należy zaznaczyć opcję Stała sala, przyporządkowana klasie, a następnie wybrać klasę, przypisaną do danej sali.

Jeżeli jednocześnie zaznaczona zostanie pozycja Ogólnodostępna sala szkolna, to sala będzie zarówno przypisana do danej klasy, jak i uznana za ogólnodostępną.

Jeżeli w programie sprecyzowaliśmy, że dana lekcja może odbywać się w jednej z kilku sal, a jednocześnie w tygodniu występują 3 lekcje, to możliwe jest, że każda z tych lekcji będzie w innej sali szkolnej. Ważne jest to, że będzie to jedna z sal, którą wcześniej sprecyzowaliśmy.
Jeżeli dana lekcja jest umieszczona na planie lekcji, ale nie jest jeszcze przydzielona do niej sala szkolna,to na danej karteczce z prawej strony pojawi się biała kreska, która sygnalizuje brak przydzielonej sali:

Aby przypisać salę do konkretnej lekcji, możemy zastosować jeden z trzech sposobów:

1. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszki nad daną karteczką i wybrać z menu Sala szkolna jedną z sal.
  2. Należy przełączyć widok na Sala szkolna, wybierając na liście rozwijanej w górnej części okna pozycję Sale szkolne:

A następnie klikając na określoną lekcję i przytrzymując lewy klawisz myszki możemy przenieść lekcję do innej sali. W ten sposób nie jest zmieniana struktura lekcyjna, a jedynie przypisanie sal.

3. Należy użyć opcji automatycznego przyporządkowania sal szkolnych, wybierając z panelu na górze kartę Plan lekcji, a następnie wybierając pozycję Utwórz sale szkolne dla oddziałów. Funckja ta automatycznie umieści karteczki w dostępnych salach szkolnych.

Uwaga: Możesz także przypisać sale szkolne dla kilku lekcji jednocześnie. Funkcję tę można znaleźć w menu Wprowadź, wybierając pozycję Zmień.

Sprawdź także:
Lekcja wymaga więcej niż jednej sali jednocześnie. Jak to zrobić?