Unikaj pojedynczych lekcji po przerwie obiadowej

English Slovenčina Deutsch España Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Najpierw przeczytaj: Jak sprecyzować, kiedy oddział ma mieć przerwę obiadową?

Pytanie: W naszej szkole uczniowie mają 6 lub 7 lekcji dziennie. W przypadku 6 lekcji, są one w przedziale 1-6. W przypadku 7 lekcji dziennie, są w przedziale 1-5, godzina 6 przeznaczona jest na przerwę obiadową, po czym następuje tylko jedna lekcja w przedziale 7-8. Chcemy uniknąć pojedynczej lekcji po przerwie obiadowej. Jak wprowadzić takie ograniczenie?

Odpowiedź:
Musimy posłużyć się pewnym trikiem: należy wprowadzić trzy warunki, aby osiągnąć ten cel:

1) Skonfigurować przerwę obiadową na przedział lekcji 6-7 w menu - Wprowadź - Oddziały - Warunki.
2) Limit kolejnych godzin dla oddziału ustawić na 6 w menu - Wprowadź - Zależności między karteczkami - Zaawansowane. Wybierz typ: "Maksymalna ilość następujących po sobie lekcji", wybierz 6 z listy wyboru i "Zastosuj do wybranych klas". Kliknij OK.
3) Ustaw co najmniej dwie godziny lekcji po przerwie obiadowej w menu - Wprowadź - Zależności między karteczkami - Zaawansowane. Wybierz typ: "Minimalna ilość lekcji na dzień w wybranych pozycjach (pozycja pusta jest poprawna), wybierz 2 w polu wyboru poniżej, "Zastosuj dla wybranych klas" i odznacz przedział 1-6, tak aby zaznaczony był tylko przedział 7-8. kliknij OK.