Widok tabeli lekcji/przedmiotów

English Slovenčina Deutsch España Francais Polish Russian Greek Lithuania Bulgarian

Widok tabeli lekcji/przedmiotów daje możliwość przyjrzenia się układowi wszystkich lekcji w Twojej szkole. Można dzięki temu na jednym ekranie sprawdzić, które lekcje są prowadzone dla poszczególnych oddziałów, jak często odbywają się lekcje z danego przedmiotu, który nauczyciel je prowadzi itp.

Widok tabeli lekcji można uruchomić za pomocą menu - Widok - Wybierz - Przedmioty/Lekcje.

Rzędy reprezentują oddziały, a kolumny reprezentują przedmioty:

Ilustracja powyżej przedstawia widok tabeli lekcji z planu zapisanego w pliku Demo1. Poniżej znajduje się opis widniejących w tabeli informacji na temat godzin lekcyjnych:

1) Jeśli komórka tabeli jest jasnoszara, oznacza to, że przedmiot w kolumnie jest prowadzony w klasie symbolizowanej przez rządek, w którym znajduje się komórka. Cyfra w komórce oznacza ilość lekcji na tydzień. Pasek po lewej stronie jest w kolorze przypisanym nauczycielowi prowadzącemu tę lekcję.

2) Jeśli na potrzeby lekcji jakiegoś przedmiotu oddział jest podzielony na grupy, komóka będzie podzielona poziomą linią.

3) Możliwa jest sytuacja, w której tylko jedna grupa będzie miała zajęcia z danego przedmiotu (np. grupa 1), druga grupa może mieć inną lekcję, znajdującą się w innej kolumnie. W takim przypadku tylko część komórki będzie miała jasnoszarą barwę. Gwiazdka * przed cyfrą oznacza - wyświetlona liczba lekcji na tydzień odnosi się tylko do części uczniów - nie dla całego oddziału.

4) Czarna pionowa linia symbolizuje sytuację, w której połączono dwa oddziały, aby przeprowadzić wspólną lekcję przedmiotu.

5) Kombinacja sytuacji opisanych w punktach 2+3+4.

6) W przypadku, gdy nie wyznaczono jeszcze nauczyciela do prowadzenia danego przedmiotu - komórka będzie miała kolor różowy.

7) Komórkę można wybrać, klikając ją. Aby zaznaczyć kilka komórek naraz, należy klikać je i jednocześnie cały czas wciskać klawisz Ctrl. Aby wybrać kilka kolejnych komórek z kolumny, należy kliknąć pierwszą, nacisnąć klawisz Shift i kliknąć ostatnią wybraną komórkę (do wybierania komórek może również służyć klawiatura - klawisze ze strzałkami i klawisz Shift)

8) Panel u góry okna pokazuje szczegóły dotyczące wybranej kolumny. Tu można również dokonać zmian dotyczących wybranych przedmiotów dla oddziału.

9) W ostatniej kolumnie widnieje sumaryczna liczba lekcji dla danego oddziału (niewidoczne na ilustracji).

Wskazówki: Można użyć liter do wyznaczenia nauczycieli. Na przykład, jeśli wciśniesz w pustej komórce 2, a później M, dodasz lekcję prowadzoną przez nauczyciela Morgana - lekcja ta będzie się odbywała 2 razy w tygodniu.

Przeczytaj również:

Edytowanie lekcji