Ogólne informacje
Dane wymagane do stworzenia planu lekcji tak samo jak przyciski i polecenia do sterowania są wyświetlone w oknie głównym programu. Składa
się ono z następujących części:
1 - Pasek zakładek – zawiera grupy funkcji służących do obsługi programu.
2 - Pasek narzędzi – przyciski do wybierania najczęściej używanych opcji.
3 - Plan składa się z karteczek reprezentujących pojedyncze lekcje.
4 - Nagłówek wiersza. Po kliknięciu prawym klawiszem myszki, można zmienić opcje danej klasy.
5 - Panel kontrolny zawiera informacje dotyczące aktualnej operacji oraz listę nieumieszczonych karteczek.
6 - Informacja o karteczce wskazanej kursorem.
Plan składa się z kolorowych karteczek reprezentujących pojedyncze lekcje. Oddziały są reprezentowane przez rzędy, dni i lekcje w kolumnach.
Kolor karteczki wskazuje, który nauczyciel prowadzi wybraną lekcję. Lekcje podzielone na pół są wyświetlone jako karteczki o wielkości połowy zwykłej karteczki, lekcje podzielone na trzy grupy - jako karteczki o wielkości 1/3 zwykłej karteczki itd. Oznacza to, że jeśli wprowadzając dane, określimy, że nauczyciel uczy matematyki trzy razy w tygodniu w oddziale 1A, program przygotuje trzy takie same karteczki dla oddziału 1A, oznaczone jako Matematyka oraz w kolorze, który wcześniej został przypisany wybranemu nauczycielowi.
Karteczki są umieszczane w planie przez generator lub ręcznie. Można wygenerować plan i później, jeśli zmiany są konieczne, zmienić go, przemieszczając karteczki za pomocą myszki.
Możliwa jest zmiana każdego oddziału, jak również pojedynczej karteczki, w czasie pracy nad planem. W podobny sposób - według potrzeb i uznania, można zmieniać przedmioty w stworzonym planie. Na przykład, jeśli zapomniałeś o lekcji w czasie wprowadzania danych lub jeśli trzeba stworzyć plan na nowo, bo któryś z nauczycieli przebywa długotrwałą chorobę, możesz wprowadzić lub edytować istniejące dane za pomocą poleceń z menu.
Zanim wypróbujesz możliwość ręcznego edytowania planu, przeczytaj opis panelu kontrolnego:
Panel kontrolny