Dochádzka - ako nastaviť zdroj pre 'obedy zadarmo' a iné príspevky na stravu

Dochádzka je v jedálni potrebná iba v prípade, že na stravu prispieva aj tretia strana (št. dotácia, zamestnávateľ) a priznanie príspevku je podmienené prítomnosťou v škole.
Zároveň zabezpečuje, že vedúca jedálne vôbec nemusí mať prístup ani ku modulu dochádzka ani ku modulu triedna kniha.

Keďže pre iné typy platiteľov ako žiakov a učiteľov sa v edupage dochádzka nikde nezapisuje, netreba im ju ani nastavovať v jedálni (napr. pre externých stravníkov či dôchodcov, aj keby mali príspevky).

V nastaveniach modulu v časti 'Dochádzka - je v škole' sa v tabuľke vyberie, z akého modulu má systém čerpať údaje o dochádzke - prítomnosti v škole. Zdroj dochádzky je možné nastaviť rozdielne podľa typu platiteľa .

AKÉ SÚ MOŽNOSTI - ZDROJE DOCHÁDZKY

• modul Elektronická triedna kniha (ETK)
  • Dochádzkový systém (pípnutia pri príchode do školy)
    -> treba zvoliť podľa toho, čo škola reálne používa na evidenciu dochádzky
    -> môžu byť zakliknuté súčasne oba moduly
  • voľba 'vždy'
    - použite vtedy, keď sa v škole nevedie ETK a ani nepoužíva dochádzkový systém s čipmi
      !!! mať zvolený niektorý modul s reálnou dochádzkou a súčasne zakliknutú voľbu 'vždy' nedáva zmysel - nastavenie resp. zodpovedá výberu 'vždy' je prítomný v škole.

KDE V JEDLÁLNI MÔŽETE VIDIEŤ DOCHÁDZKU

Pre vedúcu jedálne sa prehľad dochádzky pre jednotlivé dni v mesiaci nachádza v časti 'Stravníci' -> 'Jedlá stravníkov'.

-> treba si zapnúť zobrazenie dochádzky - zelené tlačidlo 'Dochádzka (zobraziť)'
    -> potom v riadku pod objednaným menu (zvyčajne písmeno A, alebo odhlásené X) uvidíte v zátvorkách písmenká (B) alebo (N), prípadne (X) alebo (?)

V krajných prípadoch môžete dochádzku manuálne upraviť (Vedúca jedálne - manuálna zmena dochádzky pre dotácie)
    - pre žiakov - napr. ak sa vám nedarí dosiahnuť u učiteľov opravu dochádzky v ETK
    - pre učiteľov - ak používajú dochádzkový systém a učiteľ si zabudol čip (pípnuť sa) - do modulu jedáleň sa prenáša manuálne zeditovaný príchod v dochádzkovom module učiteľov

ZMENA NASTAVENÍ POČAS ŠKOLSKÉHO ROKA

Počas šk. roka je možné zmeniť nastavenie zdroja dochádzky - vpravo od tabuľky sa dá pridávať rôzne časové obdobie.
    -> všetky časové intervaly musia byť vždy v rámci obdobia aktuálneho šk. roka
    -> skontrolujte, aby časové obdobia nadväzovali - nebolo nejaký čas vynechaný
    -> ak by ste zmenili nastavenie bez rozdelenia obdobia šk. roka, nároky na príspevky sa prepočítajú aj spätne a mohli by sa zmeniť poplatky za stravu

DÔLEŽITÉ SÚVISIACE NASTAVENIA

Ak používate ako zdroj dochádzky ETK:

1. zapnite kontrolu dochádzky - v nastaveniach ETK
    - učitelia budú mať prehľad, na ktorej hodine ešte nezadali dochádzku, urýchli sa tiež hľadanie prípadnej chyby alebo neúplnosti v ETK (pri každej hodine sa zobrazuje ? alebo zelená fajočka)
    Automatické upozorňovanie učiteľov na nezadanú dochádzku.

Pri zapisovaní dochádzky do ETK treba teda súčinnosť aj iných zamestnancov školy - administrátora, zástupcu, a následne aby učitelia dôsledne vypĺňali každý deň a na každej hodine nielen chýbajúcich žiakov, ale aj potvrdzovali dochádzku, ak nikto nechýba (pre 'obedy zadarmo' je totiž potrebná prítomnosť)
    - Učiteľ - kontrola vyplnenej dochádzky.

2. po skončení mesiaca uzamykajte dochádzku - v module jedáleň
    - je to preto, že sa nedá 100% zabrániť učiteľom, aby robili zmeny v ETK aj neskôr po skončení mesiaca - no vy pre finančnú uzávierku dotácii vy potrebujte už nemenný stav
    Uzamknutie nárokov na dotácie voči zmenám dochádzky v ETK

Súvisiace návody:
    Zoznam prispievateľov a podmienky pre priznanie príspevku
    Strava s dotáciou pre MŠ - nastavenia / Strava s dotáciou pre ZŠ - nastavenia
    Strava s dotáciou pre ZŠ / MŠ - nastavenia od 1.5.2023
    Ako zadať sociálny fond a iné príspevky (na jedlo a réžiu)

Zoznam všetkých návodov pre modul Školská Jedáleň