Aké otázky sú nevhodné pre vyhodnocovanie pomocou AI

Odporúčame dať veľký pozor na to, na ktoré úlohy sa oplatí používať vyhodnocovanie pomocou AI. Najviac treba dať pozor na to, že AI neodpovie, že "nevie". Často sa tvári, že odpoveď pozná a poskytne ju. Niekedy odpovie správne, niekedy nie. Kontrola toho, o ktorý prípad ide, zaberie niekedy viac času ako opraviť úlohu bez AI.

Chybovosť veľmi závisí od typu otázky. Angličtinu vám opraví asi lepšie ako profesor z Oxfordu, ale pri nasledujúcich typoch úloh sú odpovede v zásade nepoužiteľné.

Logické otázky
Napríklad:
Napíš vetu, ktorá bude mať 3 slová. Ak žiadne z nich nebude slovo auto, tak musí obsahovať slovo červené.

Matematické úlohy
AI niekedy spočíta veľmi komplikovanú slovnú úlohu, niekedy nezvládne spočítať pár čísel.

Fakty
Bežné vedomosti z biologie, fyziky, chémie, histórie, na ktorých existuje zhoda, nie sú obvykle problém, resp. AI ich má načítané viac ako profesori na vysokej škole. Ak sa ale začneme posúvať mimo bežných všeobecne uznaných faktov, AI nemá problém si vymyslieť príhodu z histórie, ktorá sa nestala.

Názory
AI je trénované na knihách a článkoch, ktoré niekto vybral. Tento výber sa nemusí zhodovať s Vašim svetonázorom a preto nie je úplne dobre AI používať ako arbitra svetonázoru alebo morálky.

AI možno bude o pár mesiacov a rokov lepšia, momentálne sa na niektoré typy úloh nehodí. Odporúčame nájsť si spôsob, ktorý funguje, alebo počkať.

Pozrite aj:
Aké otázky sú nevhodné pre vyhodnocovanie pomocou AI