Aké otazky sú vhodné na vyhodnocovanie pomocou AI?

EduPage AI ponúka funkciu vyhodnocovania otvorených otázok. Nie všetky otázky sú vhodné na vyhodnotenie pomocou AI. AI je pomocník pre učiteľa, niečo ako asistent, ktorý pomôže pri opravovaní testov. Vie nájsť základné chyby, napísať rozumný komentár. Nemali by ste ho však používať ako arbitra správnosti odpovedí.

Toto je dôležité zdôrazniť - správnosť odpovede musí zhodnotiť učiteľ. AI si môže vymýšľať fakty, môže odpovedať vyhýbavo, môže sa mýliť.

Napriek všetkým týmto veciam má AI aj veľa prínosov. Môžete žiakom zadávať otvorené otázky, ktoré lepšie overia vedomosti žiakov. Je rozdiel, či má žiak iba vybrať správnu možnosť, alebo ju má sformulovať a napísať. To druhé sa ale oveľa ťažšie učitelovi opravuje, AI vám s týmto vie pomôcť.

Ukážme si niektoré konkrétne otázky a odpovede AI.

Príklad 1:

Otázka: Vymenuj aspoň 3 panovníkov Veľkej Moravy.

Odpoveď žiaka: Rastislav, Svatopluk, Samo

Komentár AI: Samo nebol panovníkom Veľkej Moravy, ale vládol v samostatnom zväzku slovanských kmeňov.

AI správne vyhodnotila napriek preklepu dvoch kráľov a napísala správny komentár, že Samo technicky kráľom Veľkej Moravy nebol. Táto otázka sa dala napísať aj ako otázka s abcd možnosťami, učiteľ by však musel vymýšľať distraktory a písať komentár prečo nie Samo. Navyše žiakovi by sa oveľa ľahšie odpovedalo výberom z existujúcich mien.

Príklad 2:

Otázka: Napíš po anglicky "Nemám rád surové zemiaky."

Odpoveď žiaka 1: I don't like unbaked potatoes.

Komentár AI: "unbaked" sa viac vzťahuje na pečenie, správnejšie by bolo "raw potatoes" pre surové zemiaky.

AI zistila, že odpoveď je iba čiastočne správna, a ušetrila čas učiteľovi napísaním komentáru o tom, aký je správnejší preklad.

Odpoveď žiaka 2: "I hate cold potatoes."

Komentár AI: Odpoveď nesprávne prekladá "surové" ako "cold" a ignoruje "nemám rád" namiesto "hate".

Možno by sa ten komentár dal napísať aj zrozumiteľnejšie, ale AI minimálne upozornila na to, že hate nie je nemám rád.

Takéto otázky z angličtiny, základné fakty z histórie, biológie je výhodné vyhodnocovať pomocou AI. Dopisovanie odpovedí je pedagogicky hodnotné, žiak viac tvorí. Nevýhodou je viac práce pre učiteľa, ale práve tu AI vie pomôcť.

Príklad 3.

Trochu ťažšie otázky:

Otázka: Kto podľa teba je primárne zodpovedný za rozpútanie druhej svetovej vojny?
Odpoveď žiaka: Nemecko, hoci je treba povedať, že časť viny nesú aj Francúzsko, Anglicko a USA, lebo nešťastne nastavili podmienky kapitulácie Nemecka po prvej svetovej vojne. Dôležité je aj spomenúť útok Poľska na ZSSR a napadnutie Poľska Nemeckom.
Komentár AI: Žiak čiastočne správne identifikoval Nemecko ako hlavného aktéra, ale zmienka o útoku Poľska na ZSSR je historicky nesprávna.
Je na učiteľovi, ako presne túto odpoveď ohodnotí. Áno, Nemecku je vo všeobecnosti pripisované rozpútaniu vojny, ale AI si správne všimla, že žiak možno nemá jasno v tom, či Poľsko bolo agresorom.

Skúsme ešte ťažšie otázky a rôzne odpovede žiakov:

Otázka: Napíš aspoň jeden dôvod, prečo sa Veľká Morava stala kresťanským štátom.

Odpoveď žiaka: Slovania obdivovali dobrý život, ktorý viedli iné kresťanské národy.
Hodnotenie: 50%
Komentár AI: Odpoveď študenta je čiastočne správna, pretože obdiv k životnému štýlu kresťanských národov mohol ovplyvniť prijatie kresťanstva, ale kľúčovým faktorom boli misie Cyrila a Metoda.

Tu je na učiteľovi, čo s týmto spraví. AI ale správne podotkla, že dobrý príklad pri šírení kresťanstva neuškodí. Z pohľadu histórie by ale asi bolo lepšie spomenúť misie Sv. Cyrila a Metoda.

Iná odpoveď žiaka: Slovanom sa zjavil svätý Cyril a Metod, ktorí im priniesli sväté písmo po slovensky.
Hodnotenie: 50 %
Komentár AI: Cyril a Metod priniesli kresťanstvo, ale nezjavili sa Slovanom a nepreložili sväté písmo do slovenčiny, ale do staroslovienskej.

Iná odpoveď žiaka: Svätý Štefan I. konvertoval a prinútil celé Uhorsko.
Hodnotenie: 0 %
Komentár AI: Odpoveď sa týka Uhorska a Svätého Štefana I., čo nesúvisí s Veľkou Moravou a jej christianizáciou.
AI správne zistila, že odpoveď sa netýka Veľkej Moravy.

Povzbudzujeme vás nájsť si typy otázok, kde AI pomôže. Možno vo vašom predmete také nie sú, Možno AI za 5 mesiacov pomôže viac. AI je nástroj. Ak máte pocit, že vašim žiakom alebo učiteľom viac uškodí ako pomôže, nemusíte ho vo vašom EduPage povoliť. Môžete vyskúšať o rok alebo o 5 rokov, možno nikdy. Ak sa pre AI rozhodnete, pamätajte na to, že AI nie je všeliek ani neomylný majster. Možno ale pomocou AI odhalíte nejednoznačnosť v otázke, možno sa dozviete súvislosti, ktoré vám hneď nenapadli, možno iba pomože uznať odpovede s preklepmi, možno vám napíše pekné komentáre.

Rozhodne ale neodporúčame poslať hodnotenie a komentár žiakom bez prečítania.

Pozrite aj:
Aké otázky sú nevhodné pre vyhodnocovanie pomocou AI

Viac návodov: EduPage AI - umelá inteligencia