Zámena potraviny v receptúre pri výdaji zo skladu

Občasná zámena potraviny

Ak chcete zameniť potravinu len občas alebo jednorazovo, môžete tak urobiť v časti ‚Prehľady‘ -> ‚Potraviny‘, kde sa zobrazuje štandardne celý zoznam potravín, ktoré sú potrebné na vybraný deň / menu / receptúru.
Tu si vybranú potravinu z receptúry môžete jednorazovo zameniť za inú a aj inú hmotnosť z receptúry v %.

Zmeny sa prejavia vo výdajke.
Ak chcete zmenu aj v normovacom hárku, urobte si kópiu Receptúry, v ktorej zmeníte potravinu trvalo a takúto receptúru zadajte v jedálnom lístku.

Tlačidlá ‚Zameniť‘ sú štandardne iba v riadkoch potravín, ktoré nie sú na sklade.
Zámenu môžete urobiť aj v ostatných riadkoch cez ikonku nástroje na konci príslušného riadku – otvorí sa rovnaké dialógove okno:

Nakoniec jedným klikom na zelené tlačidlo nad zoznamom potravín ‚Preniesť do skladu‘ môžete všetky potraviny na vybratý deň / jedlo / receptúru preniesť do skladu, kde sa vytvorí požiadavka s možnosťou vytvoriť objednávku alebo výdajku.

Častá zámena potraviny v jednej receptúre

Ak často zamieňate nejakú potravinu v receptúre, môžete si vytvoriť a uložiť kópiu receptúry so zamenenou potravinou.

V receptúrach treba nalistovať pôvodnú receptúru, prepísať názov a ID číslo, zameniť požadovanú potravinu a uložíte ako novú.

Napr. receptúru '7.011 Bravčové stehno debrecínske' robíte častejšie z bravčového karé - v názve aj v potravinách stačí prepísať stehno na karé a uložiť s ID 7.011a.
V jedálnom lístku potom môžete vždy používať túto receptúru, normovanie a sklad bude čerpať potraviny z tejto receptúry.

Poznámka pro CZ používatelé ke skladovému hospodářství

Zoznam všetkých návodov pre modul Školská Jedáleň