Receptúry

Slovenčina Čeština

V module Školská jedáleň si môžete zadávať vlastné receptúry.

K 'Receptúram' sa dostanete z úvodnej stránky modulu alebo cez roletkové menu vľavo hore.

ČO OBSAHUJE RECEPTÚRA

- ID / názov / zaradenie do kategórie podľa druhu
- jednotlivé suroviny (potraviny) a ich množstvo potrebné na prípravu (samostatne pre každú kategóriu stravníkov s inou veľkosťou porcie)
- pracovný postup
- hmotnosť porcie
- alergény

NA ČO JE DOBRÉ MAŤ V SYSTÉME RECEPTÚRY

--- rýchlo si zostavíte jedálny lístok v budúcnosti - systém vám ich bude ponúkať pri vypisovaní jedálnička
--- hmotnosť porcie pre jednotlivé vekové skupiny nemusíte za každým znovu vypisovať v jedálničku
--- rovnako sa do jedálnička potiahnu aj alergény zadané v receptúre

---- systém vám nanormuje potrebné množstvo surovín = prepočíta na počet objednaných porcií aj podľa rôznej vekovej kategórie
Normovací hárok
---- skladový systém vám ponúkne výdajku tovaru s predvyplnenými skladovými kartami a s potrebným množstvom - podľa počtu objednanej stravy

--- alergény v receptúre - zabezpečia, že ak si stravník s alergiami nastaví vo svojom konte konkrétne alergény, systém mu v jedálničku podfarbí na červeno jedlá, ktoré obsahujú jeho alergény
Ako si stravník (rodič pre svoje dieťa) nastaví potravinové alergie / intolerancie

AKO ZADAŤ VLASTNÚ RECEPTÚRU

Nad zoznamom je filter - prepínanie zoznamu pre vaše vlastné receptúry a slovenské oficiálne receptúry.
Cez zelené tlačidlo '+ Pridať' sa otvorí dialógové okno, v ktorom:

1. zadajte si ID a Názov receptúry = sú to povinné políčka
2. zvoľte Kategóriu receptúr - napr. nápoje, múčniky, jedlá z kuracieho mäsa ....
*) aktuálny zoznam kategórií receptúr môžete upraviť / pridať v ďalšej záložke horného menu (aktuálne sú v ponuke kategórie slovenských oficiálnych receptúr - dá sa vypnúť ich viditeľnosť)
3. Počet porcií - zadajte podľa toho, na koľko porcií dáte do receptúry suroviny
*) napr. slovenské receptúry sú všetky pre 100 porcií - v prípade že si ich kopírujete, tak nemeňte toto číslo
4. kolónka Poznámka = ak si toto políčko vyplníte, poznámka sa vám zobrazí pri zostavovaní jedálneho lístka (nie stravníkom)

5. v stĺpci 'Potravina' zadajte jednotlivé suroviny potrebné na prípravu jedla
-> ich gramáž zadávajte v stĺpcoch pre každú vekovú skupinu, ktorá predstavuje veľkosť porcie
-> hmotnosti zadávajte na počet porcií, ktoré ste si uviedli vyššie
6. v stĺpci 'Jednotka' odporúčame dávať kg (príp. ks či litre), nie gramy (ml), pretože receptúra je na väčší počet porcií (v ideálnom prípade na 100)
7. cez tlačidlo '+ Pridať hmotnosť porcie' môžete zadať hmotnosť hotovej jednej porcie pre jednotlivé vekové skupiny; zadáva sa v gramoch

8. napíšte Výrobný postup
-> receptúru si môžete vytlačiť a použiť priamo v kuchyni
-> tlačiť sa dá aj normovací hárok, kde sa tiež ťahá tento výrobný postup (do NH sa ťahajú všetky receptúry daného dňa a prepočítané suroviny na počet objednaných porcií v každej vekovej skupine)

9. Alergény - vyberte zo zoznamu
-> zobrazia sa rovno v jedálničku - nemusíte vypisovať
10. Histamín - uveďte, ak vaša receptúra obsahuje histamín
-> zobrazí sa rovno v jedálničku - nemusíte vypisovať
11. receptúru Uložte alebo ak vytvárate obmenu z nejakej existujúcej - Uložte ako novú

SLOVENSKÉ OFICIÁLNE RECEPTÚRY

V systéme edupage sme aj pre české školy ponechali dostupné slovenské receptúry, aby ste sa mohli inšpirovať.
Všetky MSN nájdete aj na stránke Ministerstva školstva SR.

AKO UROBIŤ KÓPIU Z EXISTUJÚCEJ RECEPTÚRY

Ak máte podobné receptúry, pre rýchlejšie zadanie ďalšej receptúry do systému môžete otvoriť už existujúcu a po jej úprave dáte na konci 'Uložiť ako novú'.

Nezabudnite najmä:
-> zmeniť 'ID' receptúry a 'Názov' - pre lepšiu orientáciu a vyhľadávanie vo vašich receptúrach
-> kolónku 'Kategória' zmeňte napr. v prípade, ak meníte potravinu, ktorá mení zaradenie do kategórie
... napr. receptúru Burger z hovädzieho mäso si upravujete na Burger z bravčového mäsa - príklad na obr.:

Pre využívanie automatickej výdajky je ešte potrebné, aby ste na skladovej karte nastavili prepojenie na potravinu.
Ak vám v sklade chýba nejaká potravina pre prepojenie, vytvorte si najprv novú receptúru, v ktorej doplníte potrebnú potravinu.

Príklad, ako pridať potravinu, je napr. pre program "Školské ovocie / mlieko" - na "školskej" skladovej karte prepojenej na "školskú" potravinu zadanú v samostatnej "školskej" receptúre -> bude sa dať robiť samostatná evidencia.
Ako zadať v sklade školské dotované ovocie a mlieko

Poznámka pro CZ používatelé ke skladovému hospodářství

Zoznam všetkých návodov pre modul Školská Jedáleň