Štandardný pedagogický pracovník- základné nastavenia

Pred nastavením údajov v Štandardnom pracovníkovi si zadefinujeme nastavenia vo Všeobecnej časti. Cez "Vyučovanie - Dochádzka učiteľov - Nastavenia - Skupiny nastavení" a tlačidlo Pridať si zvolíme platnosť od kedy má systém prejsť na Štandardného pedagogického alebo nepedagogického zamestnanca.

V časti "Vyučovanie - Dochádzka učiteľov - Nastavenia - Štandardný pedagogický pracovník" sú tieto možnosti nastavenia:

1.HODINY

Možnosť nastavenia priamo do rozvrhu Nupl a Nunv hodiny. Nakoľko z praxe sa často stáva, že nie je úplne jasné či daná hodina bude NuNv alebo Nupl, sú nastavené obe možnosti naraz. Pri vyhodnocovaní a spracovaní dochádzky sa ručne upraví daná hodina podľa potreby.

Existuje aj možnosť nastaviť časový interval pre škd hodiny, prípadne triednické hodiny.

2.SUPLOVANIE

DÔVODY CHÝBANIA

V ľavom stĺpci sú prednastavené typy neprítomností, ktoré sa zobrazujú na paneli dochádzky pri zmene v úväzku. Do pravej strany neptrítomností, systém priradí (zo suplovania) už existujúce neprítomnosti školy. Cez tlačidlo "Vytvoriť dôvody chýbania" vytvoríte chýbajúce štandardizované typy chýbania.

Tie, ktoré systém nerozpozná, si škola podľa svojhu uváženia priradí k ponúkaným možnostiam, tzn. vyberie si do ktorej absencie sa budú už spomínané dôvody chýbania započítavať. Dôležité je všetky špecifické typy chýbania rozdeliť na Absencia iná platená (tá,ktorá sa započítava do odprac.hodín) alebo neplatená (tá, ktorá sa nezapočítava do odprac.hodín). Kliknutím do políčka s dôvodom chýbania sa rozbalí ponuka.

TYPY SUPLOVANIA

Sú dve možnosti. Suplovaná hodina odborne - tá, ktorá je odučená zároveň aj platená s príplatkom a započítava sa do Nupl (Nadúväzková hodina na preplatenie). Suplovaná hodina neodborne - tá, ktorá je odučená a započítava sa do Nunv (Nadúväzková hodina do náhradného voľna). Na paneli v dochádzke sú zvýraznené žltou farbou. Typ suplovania dozor, spojené, presun a pod. sú tiež zvýraznené žltou, ale započítavajú sa automaticky do klasických odpracovaných vyučovacích hodín, nakoľko nemajú vplyv na príplatok ku mzde alebo čerpanie náhradné voľna. Hodina v rozvrhu dodaná navyše je tiež označená kurzívou. Ak škola využíva špecifické označenia pre suplovania, a počítajú sa do Nupl alebo do Nunv, obdobne ako pri dôvodoch chýbania, priradí ich k jednej alebo druhej možnosti.

Príklady suplovania:

3.DOCHÁDZKA

PRACOVNÝ ČAS

Každá škola je obsiahnutá rôznymi typmi úväzkov učiteľov. V tejto časti sa pomocou "Pridať" nastavia učitelia podľa ich úväzkov, kde základný "Štandardné" je najtypickejší úväzok denného pracovného času a to, 7:30. V pridaných riadkoch sa vyberú konkrétni učitelia, ktorí majú iný úväzok, ako je štandard (napr. skrátené úväzky 6:15, 6:00, 4:00, 2:15).

Zvolí sa "Platnosť", teda dátum od kedy platí nastavenie Štandardného učiteľa.

Po ukončení pracovného pomeru zamestnanca sa zadáva koniec platnosti a po skončení školského roka, už nebude daný zamestnanec figurovať v nastaveniach.

Taktiež sa zvolia dni v týždni, ak sú špecifické, a vpíše sa časový denný fond pre daného zamestnanca. Ak však zamestnanec v niektoré dni nepracuje, teda nemá na daný deň fond, nastavíme na tieto dni "0". Inak by nám ich počítalo ako dni z nastavenia "Štandardné".

Obdobne si vyberieme nastavenie pre POJ - Prestávka na odpočinok a jedlo. V ponuke sú tri možnosti. POJ - Prestávka na odpočinok a jedlo

V tejto časti je takisto možnosť nastaviť pre vychovávateľky viac pracovných zmien za deň. Cez tlačidlo Pridať, vyberieme Platnosť a pracovníkov, ktorých sa to týka. Dochádzka zamestnancov s viacerými/prerušovanými pracovnými zmenami za deň

Nezabudneme zmeny uložiť .

Ukážky štandardnej dochádzky pedagogického zamestnanca a príklady ako pracovať:

Zapisovanie neprítomností:

Ak je zadaná celodenná neprítomnosť, nie je potrebné definovať v opustení čas opustenia od - do.
Pri neprítomnosti kratšej ako celý deň napr. Lekárske vyšetrenie alebo dlhšej ako je denný pracovný fond napr. Služobná cesta, v tomto prípade si čas opustenia od - do definujeme.

Ak sme boli zvyknutí na množstvo typov neprítomností a v štandarde väčšina spadá pod AIP, ale napriek tomu, potrebujeme/chceme mať špecificky označený dôvod - stačí si jednoducho do poznámky tento dôvod uviesť.

Štandardný nepedagogický pracovník- základné nastavenia