Funkcia "Import zo školského informačného systému"

Deutsch Čeština

Funkcia slúži na komplexný import údajov z vybraných školských informačných systémov (SIS) do Edupage a Agendy Online. Nájdete ju v menu Agenda Online - Súbor - Import - Import zo školského informačného systému.

Pri prvom importe je potrebné vybrať typ informačného systému. Vyberte podporovaný typ a kliknite na "Potvrdiť". Zobrazí sa vám sprievodca importom.

V prvom kroku "Nahrať" zvoľte školský rok, za ktorý chcete údaje importovať a do políčka "Súbory" pretiahnite myšou súbory zo školského informačného systému. Ktoré súbory to sú a ako ich z vášhu SIS vygenerujete závisí od konkrétného školského systému (pre viac informácii si pozrite samostatný článok o importe z vášho konkrétneho systému). Potom kliknite na tlačítko "Ďalej".

V druhom kroku "Overiť" systém dekóduje vaše súbory a vypíše vám počty rôznych údajov, ktoré sa v nich nachádzajú. Zároveň tieto položky skontroluje, či obsahujú najnutnejšie údaje potrebné pre správny import. Ak importujete údaje do už existujúcej databázy, systém tiež skontroluje údaje v Edupage. Význam jednotlivých ikoniek:

- údaj je vporiadku

- upozornenie. Import treba zvážiť, niečo nemusí byť vporiadku

- chyba. Importovať sa neodporúča.

V treťom kroku "Potvrdiť" máte možnosť vybrať akcie, ktoré chcete vykonať. Sú to:

- Pridať - pridá importovaný záznam ako nový záznam do Edupage
- Zmeniť - systém našiel korešpondujúci záznam v Edupage, ale niektoré údaje sa v ňom líšia. Máte možnosť ich doplniť/prepísať importovanými údajmi
- Vytvoriť konto - pri údajoch o osobách (učitelia, žiaci, rodičia) máte možnosť dať hneď aj vytvoriť kontá na Edupage stránke

Akcie vyberiete zaškrtnutím príslušného zašrtávača a potvrdíte tlačítkom "Potvrdiť". Pri niektorých akciách máte tiež možnosť pozrieť si konkrétne riadky, ktorých sa akcia týka cez "Detaily".

V tomto kroku sa vám tiež môžu zobraziť nejaké chybové hlášky. Najbežnejším problémom je že systém nevie spárovať údaje z importu s údajmi z Edupage, resp. si nie je istý čo k čomu patrí a zobrazí vám hlášku "Prepojenie nie je isté". Ak takáto situácia nastane, vyskúšajte najpr. vykonať ostatné akcie, ktoré sa vám zdajú správne. Ak vám po ich vykonaní systém stále hlási "Prepojenie nie je isté", kontaktujte nás prosím.

Políčka SIS#
Väčšina databázových systémov (SIS) má ku každému záznamu v databáze priradený istý identifikátor. Môže to byť číslo alebo reťazec znakov. Tento identifikátor jednoznačne identifkuje záznam v databáze. Systém importu si tieto údaje ukladá do Edupage do políčok SIS#. Vďaka tomuto pri opakovanom importe nemusí pracne znovu párovať údaje z Edupage s údajmi z importu - riadok zo SIS sa primárne spáruje s riadkom z Edupage podľa zhodného SIS#. Toto políčko môže byť pomôckou aj pre vás. Ak si viete vo vašom SIS pozrieť identifikátory záznamov, môžete si ručne skontrolovať ako import páruje údaje, prípadne mu dokonca napomôcť tým, že políčko SIS# v Edupage vyplníte ručne. Niekedy sa dá takto vyriešiť problém "Prepojenie nie je isté". Toto políčko sa dá tiež použiť na zistenie že ktoré riadky sa nespárovali s riadkami z SIS.