Ako naimportujem údaje z programu Bakaláři do Edupage / Agenda Online

Edupage Online obsahuje komplexný import údajov z rôznych školských systémov, včítane českého systému Bakaláři. Je možné preniesť základné zoznamy ako triedy, žiaci, učitelia, predmety, rodičia, ale aj komplexnejšie údaje ako sú známky, skúšky, prestupy medzi triedami, matričné údaje, atď. Import je možné vykonať za jeden školský rok, ale aj za viac rokov do minulosti.

Pred tým, ako sa sami pokúsite importovať údaje na stránku, odporúčame vám túto operáciu konzultovať s našou firmou. Zvlášť sa to týka situácie, keď sa chystáte importovať dáta prvý krát do už existujúceho Edupage, kde už máte nejaké údaje (napr. preto, že už používate ETK).

Existujú 2 postupy ako vyexportovat dáta z Bakalárov:

1. Ak máte dáta Bakalárov na MSSQL serveri, tak vyexportujte dáta pomocou "Archivace dat", kde sa vám po rozzipovaní súboru zobrazí súbor s príponou .dacpac, ktorý potom nahráte do EduPage.

2. Ak máte dáta Bakalárov v DBF súboroch, použite tento postup:
Do Edupage sa dajú importovať tieto súbory z Bakalárov:

ZACI.DBF - zoznam žiakov a ich základné údaje
ZACI.FPT
ZACISUM.DBF - ďalšie údaje o žiakoch, napr. z vysvedčenia. obsahuje aj historické údaje o aktuálnych žiakoch za predchádzajúce roky.
ZACIZNM.DBF - známky na vysvedčení, skúšky, maturity...
ZACIMATR.DBF - údaje o žiakoch pre matriku
TRIDY.DBF - triedy
TRIDY.FPT
TRIDYSUM.DBF - doplnkové údaje ku triedam (napr. pre matriku)
TRIDYSUM.FPT
HISTUDAJ.DBF - zmeny u žiakov
HISTUDAJ.FPT
HISTZAKU.DBF - zmeny u žiakov
HISTZAKU.FPT
MISTNOST.DBF - učebne
NAZVY_PR.DBF - predmety
ORGANIZ.DBF - vzdelávacie programy
ORGANIZ.FPT
PLZAMER.DBF - predmety v triedach
UCITELE.DBF - učitelia
_ZAMEREN.DBF - odbory
VYCH_OPA.DBF - výchovné opatrenia
VYCH_OPA.FPT
ZACIDPPZ.DBF - Doporučení pro VŽ se SVP
ZACIDPPZ.FPT
ZACI_ZZD.DBF - rodičia (novšie verzie Bakalárov)
ZACI_ZZD.FPT
ZACI_ZZR.DBF - väzba žiak-rodič
ZACI_ZZR.FPT

(FPT súbory sú iba doplnkom DBF súborov)

Nie je nutné importovať všetky tieto súbory. Ak napr. potrebujete iba naplniť databázu základnými údajmi pre ETK, stačí preniesť iba základné súbory tried, žiakov, predmetov a učiteľov.

Súbory vygenerujete v Bakalároch cez Evidence - Správce - Archivace - Interní ZIP archivace.

Import do Edupage

Keď máte súbor/súbory pripravené, treba aktivovať funkciu "Import zo školského informačného systému", kde nastavíte systém "Bakaláři" a do políčka pretiahnete myšou importované súbor/súbory. Tiež je dôležité, aby ste nastavili správny školský rok importovaných údajov - musí to byť ten istý rok, ako máte nastavený v Bakalároch. To je zvlášť dôležité hlavne keď importujete v čase letných prázdnin.

Funkcia "Import zo školského informačného systému"

Import dát za staršie školské roky
Horeuvedený zoznam súborov sa týka importu údajov z aktuálneho školského roku v Bakalároch. Je tiež možné importovať kompletné údaje aj za staršie školské roky. Takýto import však môže byť pomerne komplikovaný. Je to spôsobené neobvyklým spôsobom, akým sú v Bakalároch uložené údaje o žiakoch, ktorý zo školy už odišli. Údaje nie sú uložené po školských rokoch, ale v tzv. absolventských databázach za rok, v ktorom žiak odišiel zo školy. To znamená že napríklad údaje za predchádzajúci školský rok sú uložené v absolventskej databáze za predchádzajúci rok (žiaci čo odišli zo školy), ale aj v aktuálnej databáze (žiaci, čo na škole ostali). Ak idete ďalej do minulosti, tak sa situácia ešte viac komplikuje. Údaje zo školského roku N rokov do minulosti môžu byť uložené v N+1 rôznych databázach.

Keďže v Edupage sa údaje importujú vždy za konkrétny školský rok, je potrebné každú jednu databázu z Bakalárov naimportovať do viacerých rokov v Edupage. Ak však chcete importovať historické údaje iba o aktuálnych žiakoch na škole, situácia je relatívne jednoduchšia - stačí ak po importe údajov za aktuálny rok ešte naimportujete niektoré súbory (z aktuálnej databázy v Bakalároch) aj do predchádzajúcich rokov. Ide konkrétne o tieto súbory:

ZACISUM.DBF
ZACIZNM.DBF
TRIDYSUM.DBF
TRIDYSUM.FPT

Import urobíte tak, že v okne importu prepnete školský rok na predchádzajúci rok a do okienka potiahnete iba hore uvedené 4 súbory. Ak importujete údaje za viac rokov, treba postupovať rok za rokom v opačnom časovom poradí. Teda najprv naimportovať aktuálny rok, potom predchádzajúci, potom 2 roky dozadu, atď.

Import údajov o žiakoch, ktorý už na škole nie sú
V prípade, že si želáte importovať aj údaje o žiakoch, ktorý už na škole nie sú, tak je potrebné pripraviť si údaje z absolventských databáz. Sú to obdobné súbory ako sú vypísané hore, s jedným rozdielom: zoznam žiakov nie je v súbore ZACI.DBF, ale v súbore ZAL_Z??.DBF.
Stačí si pripraviť zložku súborov abs2023 (rok 2023) je import absolventov za rok 2022/2023, čiže ku každému roku príslušná zložka súborov. Súbory získate v Bakalároch cez "Archivace (na úvodnej obrazovke) - data na SQL serveru + externí soubory". Keď budete mať tieto súbory pripravené, kontaktujte nás prosím.