Učiteľ - na čo slúži modul Aktivita žiakov na hodine?

Aktivita na hodine

English Slovenčina

EduPage ponúka učiteľom možnosť rýchlo a pohodlne zaznamenať, ako dieťa reagovalo na konkrétnej hodine.

Cieľom nie je zaťažiť učiteľa tým, že by musel hodnotiť každého žiaka na každej hodine. Naopak, ak vás dieťa niečím zaujme, cieľom je, aby ste to mohli čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie zaznamenať. Na rozdiel od bežných poznámok alebo známok je hodnotenie aktivity menej formálne. Nemusíte písať text ani vysvetľovať; stačí si vybrať z predpripravených možností. Môžete tak žiakov povzbudiť, motivovať, ale aj naznačiť, ak ich prístup k hodine nebol v daný deň ideálny.

Klasické poznámky vs. aktivita na hodine

Ak sa na hodine stane skutočne závažný incident, nezadávajte to ako „aktivitu“, ale použite klasickú poznámku. Napíšte popis, ďalšie kroky – je to niečo, čo treba riešiť.

Aktivita na hodine má však oproti poznámkam výhodu, že ju môžete zaznamenať rýchlo, bez potreby premýšľať nad textom alebo dôvodmi – jednoducho kliknete a zachytíte to, čo ste si všimli.

Je dôležité rodičov informovať, že sa nejedná o klasickú poznámku, ktorú treba okamžite riešiť. To, že dieťa bolo raz neúctivé k spolužiakom, sa môže stať aj v najlepších rodinách. Ak to však robí na každej tretej hodine a viacerým učiteľom, rodičia nemôžu tvrdiť, že si to daný učiteľ vymýšľa. Naopak je to pravdepodobne niečo, čo treba riešiť skôr, ako prepukne do vážnej situácie.

Z klasických textových poznámok je ťažšie identifikovať presný problém. Ak má napríklad žiak 10 poznámok, je veľký rozdiel, či je v texte poznámok „ubližuje spolužiakom“ alebo „zabúda pravítko“. Prostredníctvom zadávania aktivít máte viac údajov v štruktúrovanej forme.

Tieto údaje by samozrejme nemali slúžiť na hodnotenie žiaka číslami. Cieľom zadávania aktivity by malo byť získavanie podkladov pre lepšie pochopenie žiaka a pre prípadný rozhovor s rodičmi.

Pozrite aj:
Rodič - ako môžem využiť správy o aktivite žiaka na hodine?
Učiteľ - ako zadať aktivitu žiakov na hodine?

Viac návodov: Aktivita žiakov na hodine