Czy Generator WWW EduPage spełnia wymagania WCAG?

Generator WWW oferowany przez firmę LIBRUS jest przygotowany w taki sposób, aby szkoła/przedszkole, publikując stronę internetową, mogła spełnić wszystkie istotne wymogi standardu WCAG 2.1.

System umożliwia m.in.:
- zmianę rozmiaru tekstu: oprócz napisów rozszerzonych oraz tekstu w postaci grafiki, rozmiar tekstu może zostać powiększony do 200% bez użycia technologii wspomagających oraz bez utraty treści lub funkcjonalności (1.4.4 AA)
- zmianę koloru elementów strony przez użytkownika (1.4.3 AA).
- wskazanie języka strony w atrybucie „lang” i jego zmianę w zależności od wybranego na stronie języka (3.1.1 A),
- dodawanie atrybutu ALT do udostępnianych na stronie zdjęć oraz galerii

Program posiada także Tryb eksperta, który pozwala na wprowadzanie zmian na stronie z wykorzystaniem stylów CSS (funkcja dostępna tylko w wersji PRO). Zaawansowana edycja ułatwia administratorowi strony dostosowanie jej wyglądu do wielu rekomendacji i wymogów wynikających nie tylko z rozporządzeń ale również dobrych praktyk.

Dostępność strony jest również uzależniona od wprowadzanych przez użytkownika modyfikacji, nie tylko od samego mechanizmu strony. Użytkownik może wprowadzić informacje zgodnie z wytycznymi WCAG lub wbrew nim, na przykład, w module tekstowym domyślny kolor czcionki to czarny, a tła biały, jeżeli Użytkownik zmieni kolor czcionki z czarnego na jasnoszary, wówczas strona nie będzie spełniała wymogów WCAG w zakresie wymaganego kontrastu wszystkich elementów. Innym przykładem mogą być materiały video, które powinny posiadać transkrypcję tekstową. Przygotowanie jej leży zatem w obowiązku osoby, która przygotowywała materiał video lub umieszczała go na stronie. Należy również pamiętać o dodawaniu atrybutów ALT do zamieszczonych na stronie obrazów, w przypadku nie wykonania tej czynności, atrybut ALT zostanie nadany domyślnie, będzie zawierał datę i godzinę publikacji zdjęcia.

Również wszelkie modyfikacje wprowadzone przez użytkowników w trybie eksperta mogą mieć wpływ na sposób wyświetlania danych, a co za tym idzie na dostępność strony danej placówki.