Čo znamená v suplovaní tlačidlo “Pregenerovať suplovanie”

English Slovenčina Čeština

Prečo sa zobrazí "Pregenerovať suplovanie"?

Toto tlačidlo sa vám môže zobraziť v suplovaní na tie dni, kedy ste už mali vytvorené alebo vypublikované suplovanie, avšak neskôr došlo k nejakej zmene v rozvrhu, ktorý bol použitý v daný deň.
Pozri: Ako ukladať zmeny v rozvrhu v priebehu školského roku

V takýchto prípadoch totiž môže nastať situácia, že zadané suplovania už nesedia s údajmi v rozvrhu, napr.:
- suplovaná hodina sa v upravenom rozvrhu už nenachádza,
- suplovaná hodina bola v rozvrhu zmenená (napr. je tam iná učebňa, skupina triedy, ... ).
- v rozvrhu sú nove hodiny pre chýbajúceho učiteľa, a je potrebné za neho vytvoriť nové suplovanie.
Atď.

Zmeny v rozvrhu môžu tiež spôsobiť, že sa v niektorých riadkoch zobrazí červený trojuholník s chybovou hláškou.

Čo sa stane, keď kliknem na “Pregenerovať suplovanie”?

Štandardne - keď v suplovaní zadáte chýbajúceho učiteľa, program automaticky vygeneruje riadky s hodinami, ktoré je potrebné suplovať. Podobne je to aj pre chýbajúce učebne - zobrazia sa všetky hodiny v danej učebni, ktoré je treba "suplovať" - teda napr. premiestniť do inej učebne.

Tlačidlo “Pregenerovať suplovanie” opravuje práve tieto automaticky vygenerované riadky. Teda napr.:
- ak v rozvrhu pribudli hodiny, ktoré je potrebné suplovať, automaticky ich pridá do hodín na suplovanie,
- ak v rozvrhu hodiny ubudli, tak zmaže prebytočné/neaktuálne suplovania,
- ak boli do rozvrhu doplnené učebne, doplnia sa aj do existujúcich riadkov.

Po kliknutí na “Pregenerovať suplovanie” sa vám najprv zobrazí náhľad zmien, ktoré sa idú vykonať. Zobrazia sa vám riadky, ktorí sa pridajú, zmažú a tie, ktoré sa idú opraviť (typicky ide napr. o doplnenie učebne). Súčasťou pregenerovania môže byť aj oprava hlášky o chybách v danom dni pod tabuľkou s hodinami (v časti "Problémy").
Zmeny potvrdíte tlačidlom Uložiť.

Môže mi pregenerovanie suplovania zmazať udaje zo suplovania a triednej knihy?
Pregenerovanie urobí iba tie operácie, ktoré sa zobrazia v náhľade. Ak v náhľade neboli žiadne riadky na zmazanie, tak sa nič nezmaže. Ak ste menili v rozvrhu niečo s učebňami, tak operacie “Opravit” vám môžu zmeniť, príp. aj vymazať zmeny učební pri dotknutých suplovaniach. Odporúčame si pred pregenerovaním urobiť jednoduchú zálohu cez snímku obrazovky ("print screen"), alebo cez tlač suplovania do PDF priamo v prehliadači.

Čo znamená červený trojuholník v riadku v suplovaní?
Znamená to, že pre zadané suplovanie sa nenašla pôvodná hodina v rozvrhu - pravdepodobne kvôli zmene rozvrhu. Väčšina z týchto chýb sa opraví pregenerovaním automaticky, avšak niektoré chyby pregenerovanie opraviť nemôže.
Ide zvlášť o tie suplovania, ktoré sa nevygenerovali automaticky zadaním chýbajúcich učiteľov, ale tie, ktoré ste zadali ručne napr. cez funkciu “Zmeniť inu hodinu”
Opraviť tieto riadky je možné jednotlivo - a to tak, že riadok zmažete kliknutím pravým tlačidlom a výberom možnosti "Zmazať suplovanie" a následne zadáte zmenu nanovo.

Zálohuje Edupage suplovanie?
Áno, udaje v Edupage sa automaticky každú noc zálohujú. V pripade problémov vám vieme na požiadanie obnoviť suplovanie zo zálohy - ale iba také suplovanie, ktoré bolo už vypublikované.