Ako na konci šk. roka zapnúť generovanie preplatku zo zálohy

V prípade, že škola využívala Záloha za stravu pre 'obedy zadarmo', na konci šk. roka je potrebné zapnúť generovanie nespotrebovanej časti zálohy a to VŽDY - bez ohľadu na to, či budete preplatky fyzicky vracať alebo zostatky prenášať do nového šk. roka.
Nezapínajte však príliš skoro pred vyúčtovaním, napr. ak ešte prebieha stravovanie a je možné si odhlasovať / prihlasovať stravu.

Ak škola nepoužívala zálohu pre 'obedy zadarmo' cez automatický predpis, tento návod je bezpredmetný.

Všetko ohľadne nastavenia zálohy sa nachádza v automatickom predpise, ktorý nájdete v module jedáleň v časti 'Nastavenie modulu' - krok 'Predpisy':

V predpise v časti 'Poplatky' sa na konci nastavuje 'Vrátenie poplatku "Záloha" ' pre bežných stravníkov, ako aj pre skôr ukončených stravníkov.

Štandardné nastavenie zálohy:

1. na začiatku školského roka:
- zálohu si zapínajte iba ak ju potrebujete
- úplne na začiatku, ešte pred jej uložením sa rozhodnite, ktorý typ zálohy je pre vás najvhodnejší a tento jeden ponechajte po celý šk. rok
Záloha za stravu pre 'obedy zadarmo'
- ! neprepínajte typ zálohy - ani po uložení a ani počas šk. roku (môžete si rozhodiť platby aj kredity v jedálni)

2. počas prebiehajúceho školského roka:
- generovanie preplatku zo zálohy musí byť vypnuté (= 'Nie')
- štandardne je dátum splatnosti prednastavený ako koniec šk. roka 31.8.
- ! neprepínajte typ zálohy

3. na konci šk. roka:
- treba manuálne zapnúť generovanie všetkým - kliknite na 'Nie' -> zmení sa na 'Áno'
- treba nastaviť dátum splatnosti - podľa vlastnej situácie - napr. ak varíte iba pre ZŠ, tak 30.6.; ak varíte pre MŠ s prevádzkou do 31.7., tak 31.7.
- ! pozor - tento dátum musí byť skorší ako fyzicky robíte vyúčtovanie, inak by preplatky v module platby ešte nebolo vidieť a skutočné zostatky prehliadnete

**) rôzne vyúčtovanie rôzne pre skupiny stravníkov:
- vyúčtovanie je možné robiť aj po častiach - podľa typu platiteľa sa dá oddeliť - komu, kedy a k akému dátumu splatnosti zapnete generovanie preplatku zo zálohy
- využiť sa to dá ak varíte počas leta pre MŠ, no vyúčtovanie stravníkom zo ZŠ potrebujete urobiť skôr (napr. ku 30.6.)

- pre oddelenie treba použiť tlačidlo '+ Pridať'
- ! pozor však, aby niektorý typ platiteľa so zálohou omylom nevypadol zo zoznamu
- netreba sem zadávať typ platiteľa, ktorý nemal poplatok záloha

Nakoniec treba nastavenia uložiť zmeny.

Ukončení stravníci v priebehu šk. roka
=> systém vygeneruje preplatok zo zálohy automaticky - zadajte ale ukončenému stravníkovi na jeho karte reálny dátum konca objednávok (nestačí odhlásiť stravu)
Stravník - individuálne ukončenie stravovania počas školského roka

Tu v nastaveniach predpisu môžete zvoliť dátum splatnosti, k akému má byť preplatok zo zálohy vyčíslený pre ukončených stravníkov - štandardne je to posledný deň v mesiaci, kedy sa stravoval.
Vrátenie zálohy pre stravníka ukončeného počas školského roka

*Cez tlačidlo '+ Pridať výnimku (Stravníci)'
- dá sa urobiť úplne samostatné nastavenie pre konkrétnych stravníkov
- využitie - iba pre stravníkov ukončených počas šk. roka - ak potrebujete zadať niečo inak ako je štandardne (napr. úplne mimo dátum splatnosti)
- v týchto výnimkách sa roka nesmú nachádzať stravníci s nezapnutým generovaním preplatku

ZAPOČÍTANIE NEDOPLATKU NA STRAVNOM A PREPLATKU NA ZÁLOHE

Pri vyúčtovaní je na zálohe takmer vždy preplatok, na stravnom však niektorí stravníci majú aj nedoplatky. Výsledný zostatok za stravovanie závisí aj zvoleného typu zálohy:

- pre 1. a 2. typ zálohy, pri ktorom sa stratené dotácie sa premietali do zvýšenia mesačného poplatku:
-> nedoplatok na stravnom a preplatok na zálohe sa vzájomne započítajú
=> výsledná suma vyúčtovania bude iba jedna - preplatok alebo nedoplatok

- pre 3. typ zálohy, kde sa stratené dotácie priebežne odpočítavali zo zálohy a stravné sa viedlo samostatne:
-> nedoplatok na stravnom a preplatok na zálohe sa vzájomne nezapočítajú
=> výsledkom sú dva zostatky - zostávajú stále oddelené peniaze na predpise záloha a na predpise pre bežné stravné

Príklad - porovnanie poplatkov a vyúčtovania pre jednotlivé typy záloh

Pri 3. type zálohy môžete urobiť úhradu nedoplatku na stravnom manuálne a to interným prevodom peňazí medzi predpismi (pri 3. type zálohy je totiž automatický predpis rozdelený na dva - pre bežné stravné a pre zálohu):
-> v module platby treba pridať ručne dve platby
-> prvú platbu treba zadať ako mínusovú sumu a priradiť ju na automatický predpis 'Strava (záloha)'
-> druhú platbu treba zadať v rovnakej výške, ale bez znamienka a priradiť na predpis 'Strava' za bežné stravné (alebo aj na predpis 'Strava (dohromady)' )
-> pri ručne zadaných platbách sa dá zvoliť 'typ platby' - odporúčame obe platby zadať ako 'INTERNÝ PREVOD' , ľahšie sa vám odsleduje tok peňazí - bude oddelený od hotovosti aj bankových prevodov

* Sumy samozrejme podľa individuálnej možnosti zobrať z preplatku na zálohe a nedoplatku na bežnom stravnom.

Viac - Interný prevod - úhrada nedoplatku na strave z preplatku na zálohe 3. typu

Pozrite aj kompletný návod pre Koncoročné vyúčtovanie za stravu.

Zoznam všetkých návodov pre modul Školská Jedáleň