Rodič/žiak - modul Súťaže v EduPage

V EduPage module Súťaže nájdete informácie o súťažiach organizovaných rôznymi inštitúciami na Slovensku.

Prečo sú súťaže pre deti dôležité?

Súťaže nie sú len o možnosti vyhrať. Zapojeným deťom poskytujú široký potenciál odborného aj osobnostného rozvoja - od odborných vedomostí, skúseností a praktických zručností, cez posilnenie logického, kritického myslenia a argumentačných zručností, sústredenia, čítania s porozumením, až po rozvoj vôľových, emocionálnych a charakterových vlastností.
V neposlednom rade umiestnenie v súťažiach na vyšších miestach umožní vašim deťom získať body ku prijímacím skúškam, čo im pomôže dostať sa na preferovanú strednú alebo vysokú školu.

Koľko detí robí súťaže?

Za posledné 4 roky sa celkovo uskutočnilo 1026 rôznych kôl , v ktorých spolu odsúťažilo 1 248 455 súťažiacich.
Z nich 400 932 bolo unikátnych detí, ktoré sa aspoň raz zapojili do niektorej súťaže počas posledných 4 rokov.
Online formou priamo cez platformu EduPage sa uskutočnilo 497 rôznych kôl súťaží, v ktorých žiaci odpovedali spolu na 19 546 otázok.

Prečo cez EduPage?

EduPage ponúka komplexný nástroj pre školy aj rodičov na prípravu aj samotné zapojenie sa do súťaží:

• informácie o súťaži - priebeh, termíny a organizácia,
  • na jednom mieste - nájdete štátom organizované predmetové olympiády ale aj súťaže organizované združeniami a nadšencami z rôznych oblastí,
  • nástroj na registráciu žiakov - škola môže žiaka jednoducho do súťaže prihlásiť, vy ako rodič v aplikácii, v module Súťaže vidíte, či je Vaše dieťa do súťaže prihlásené,
  • prípravu dieťaťa na súťaž - EduPage ponúka aj testy z minulých rokov, pomocou ktorých sa môže dieťa pripraviť na súťaž precvičením a zdokonalením svojich vedomostí a zručností z danej oblasti.
  • informácie o výsledku dieťaťa - o jeho umiestnení a počte získaných bodov, a ak súťaž prebehla cez EduPage online formou – vidíte aj samotný test dieťaťa, jeho odpovede a aj správne riešenia, čo má pre vaše dieťa výrazný edukačný význam.
  • systém umožňuje organizátorom vygenerovať diplomy a potvrdenia o účasti priamo zo systému a aj ich elektronicky odoslať do žiackych /rodičovských kont, kde si ich viete aj spätne dohľadať a priložiť k prihláške na strednú alebo vysokú školu.
  • domáce kolá - EduPage umožňuje elektronicky odovzdať domáce kolá súťaží, čo eliminuje potrebu zháňať učiteľa, aby mu boli riešenia doručené, prípadne riziko straty ručných riešení úloh vášho dieťaťa. Učiteľ tieto riešenia vidí v systéme, riešenia opraví a zapíše, následne prihlási dieťa do ďalšieho kola. Zadania domácich k ôl sú prístupné od septembra.
  • školské kolá - EduPage zabezpečením realizácie online školských kôl ponúka učiteľom možnosť zapojiť väčší počet žiakov bez enormnej námahy učiteľa (automatické vyhodnotenie testov). Každoročne sa tak zvyšuje počet zapojených žiakov, čo prispieva k zachyteniu väčšieho počtu detí, podpore ich aktivity a rozvoju ich schopností a talentov.

Kedy začať?

Príprava na súťaž nie je iba o samotnej súťaži a snahe o čo najlepšie umiestnenie. Je predovšetkým o celkovom rozvoji dieťaťa, o správnej motivácii a pochopení významu vzdelávania pre dieťa, je tiež o inšpirácii, hľadaní zábavnejších spôsobov učenia, postupnom dosahovaní cieľov.

• Priebežná príprava na súťaž v menších množstvách a bez tlaku je omnoho efektívnejšia než nárazová s veľkým objemom úloh. Pre dieťa je lepšie vyriešiť 2 príklady za týždeň počas dlhšieho obdobia než 20 za deň tesne pred súťažou. Preto je omnoho lepšie už teraz si vybrať oblasť a systematicky sa tomu s dieťaťom venovať v jarných a letných mesiacoch a nenechať prípravu na pár dní pred súťažou až niekedy v novembri, kedy môže byť dieťa zahltené inými povinnosťami.
  • Správna motivácia dieťaťa a nachádzanie správneho času aj spôsobu prípravy je veľmi dôležité. V priebehu dlhšieho času je možné nájsť viaceré dni, kedy je dieťa motivované a chce sa danej oblasti venovať. V čase tesne pred súťažou môžno práve nenájdete v malom počte dní ten vhodný.
  • Objavenie talentu dieťaťa - počas dlhšieho obdobia je možné prejsť s dieťaťom viac súťaží a zistiť, ktoré súťaže pre vaše dieťa vhodné, ktoré ho zaujímajú a najviac rozvíjajú jeho dary a talenty.

Prezrite si ponuku súťaží v EduPage, vyberte tie najvhodnejšie pre vaše dieťa, motivujte dieťa k postupnému riešeniu testov na trénovanie, ktoré sú cez EduPage prístupné. Tiež je vhodné kontaktovať učiteľa daného predmetu na škole vášho dieťaťa s otázkou o priebehu súťaže v rámci domáceho, či školského kola.

Žiak - ako si vyskúšam súťažné úlohy z minulých ročníkov?
    Domáce kolá olympiád - prehľad

Viac návodov: Súťaže - pohľad žiaka/rodiča