Covid (jar 2020) - ako nastaviť zatvorenie pre jedáleň

V tomto mimoriadnom čase prakticky žiadna školská jedáleň nevarí. Kedže doma sme takmer všetci, rodičom nenapadne odhlasovať deťom stravu a tak trochu považujú za samozrejmé, že škola to vyrieši za nich.

Ak však škola nemá v nastaveniach dobre zadané zatvorenie prevádzky školskej jedálne, rodičom sa naďalej generujú aj poplatky za stravu.

Celkové zatvorenie školskej jedálne sa nastavuje v časti 'Nastavenia modulu' v tabuľke 'Dni mimo prevádzky'.

Školy si zvyknú zadať dni voľna na celý školský rok vopred. Obdobia sa dajú doplňovať aj neskôr a nemusia byť usporiadané podľa časového poradia. V tejto situácii bude najprehľadnejšie vymazať všetky budúce záznamy a nastaviť zatvorenie jedálne na celý zvyšok šk. roka.

Treba teda
(1.) vymazať už zadané budúce obdobia voľna
(2.) doplniť nový riadok cez tlačidlo '+ pridať časový interval'
(3.) do nového riadku zapísať potrebné obdobie
- 'od' - podľa skutočného dňa zatvorenia jedálne
- 'do' - môžete zadať aj koniec školského roka; ak sa vyučovanie a prevádzka jedálne neskôr obnoví, potom postačí iba zmeniť dátum konca obdobia

(4.) nakoniec zmenené nastavenia nezabudnite 'uložiť'

Zadávať zatvorenie jedálne na celý zvyšok roka odporúčame najmä preto, aby sa zbytočne nevytvárali v predpise poplatky na mesiace, o ktorých nikto nevie, či sa pôjde do školy a vy nemusíte riešiť zbytočné telefonáty od rodičov.

Ak ste už na niektoré týždne stravníkov hromadne odhlásili alebo ste menili nastavenie objednávok, toto nemusíte rušiť.

Súvisiace návody:
Výdaj stravy - kedy a aké jedlo škola varí
Ako zadať prázdniny iba pre žiakov ZŠ, počas ktorých jedáleň varí pre MŠ

Covid (jún 2020) - jedáleň je opäť otvorená
Covid (jún 2020) - št. dotácie a podmienka prítomnosti na vyučovaní

Skontrolujte si aj režijné náklady na obdobie zatvorenej jedálne

a) automatická réžia

Ak máte režijné náklady nastavené v cenníku priamo v module jedáleň a používate aj automatický predpis, takáto réžia sa vypne už nastavením obdobia 'Dni mimo prevádzky' - takže nemusíte nič dodatočné riešiť.

b) iná výška réžie za marec - iba pre mesačný typ automatickej réžie

Počas marca, kedy boli školy zatvorené iba čiastočne, niektorí zriaďovatelia nariadili zníženie mesačnej réžie pre tento konkrétny mesiac. Ak je to aj váš prípad a používate automatickú réžiu s typom výpočtu 'na mesiac', pre takúto zmenu réžie je potrebné:

1. pridať nové obdobie - pozor! zadáva sa v časti 'Typy platiteľov & cenník'
2. obdobia pozadávajte tak, aby nadväzovali za sebou - teda vsuniete marec - celý od 1. do 31.3.
3. nižšie v nastaveniach modulu vyhľadajte tabuľku 'režijné náklady' - sem sa automaticky preniesli obdobia z cenníka
4. v časti 'režijné náklady' v zozname období kliknite na potrebné obdobie
- bude podfarbené žltou farbou
- uistite sa, že nad tabuľkou réžie je zobrazené obdobie, pre ktoré idete meniť cenu réžie
5. teraz môžete prepísať potrebné sumy
6. uložte

c) kombinovaná réžia

Rôzne typy réžie pre rôzne kategórie stravníkov (denná aj mesačná) nie je momentálne možné nastaviť priamo v module jedáleň.
Školy, ktoré majú aktuálne takúto kombinovanú réžiu riešenú
- pre stravníkov s dennou réžiou v cenníku réžie v module jedáleň - zadáte iba dni mimo prevádzky
- pre stravníkov s mesačnou réžiou cez samostatný predpis v module platby - tento je potrebné upraviť samostatne

1. v module platby časť 'predpisy' otvorte potrebný predpis cez ozubené koliečko