Štandardný zamestnanec - úvod

Štandardný zamestnanec je možnosť nastavenia dochádzky, ktorá je preddefinovaná a korešponduje s personálnymi a so mzdovými pravidlami.

Rozlišujeme tieto typy nastavení - Štandardný pedagogický zamestnanec - učiteľ, vychovávateľ a pod. a Štandardný nepedagogický zamestnanec - ekonóm, upratovačka, školník atď. alebo pôvodné nastavenie Všeobecné.

Tieto dva štandardné typy slúžia na uľahčenie práce s dochádzkou zamestnancov, ako takou. Preddefinované možnosti eliminujú nadbytočnú prácu a pre niekoho náročné vkladanie výpočtov alebo vzorcov z minulosti.

Na úvodonom paneli dochádzkového modulu pre zamestnancov pri Štandardnom vidíme časť Hodiny, Úväzok, Dochádzka a Poznámka.

HODINY

Sú ľavá časť dochádzky, kde učiteľ príp. vychovávateľ a administrátor vidia rozvrh vyučovacích hodín počas jednotlivých dní z mesiaca. Či je to hodina z rozvrhu, hodina suplovaná, hodina dodaná navyše, označenie hodiny zrušenej z rôznych príčin - typy chýbania a udalostí. Pre nepedagogického zamestnanca nie je viditeľná.

ÚVÄZOK

V strednej časti vidíme spracovanie hodín, pre pedagogických zamestnancov - koľko bolo hodín v Roz (Rozvrh), koľko je Oduč (Odučených) resp Pl (Platených), či bola hodina Nupl (Nadúväzková hodina k preplateniu) alebo Nunv (Nadúväzková hodina počítaná k náhradnému voľnu). Taktiež typy suplovania Žltou farbou - sOdb (Suplovanie odborne) a sNodb (Suplovanie neodborne).

Aby bola dochádzka čo najviac prehľadná, značenenie neprítomností podľa typu - modrá, oranžová, červená sa objaví vtedy, ak nastane zmena, teda daný zamestnanec, pedagogický alebo nepedagogický, bude mať nejaký typ neprítomnosti.

Modré neprítomnosti (celodenná):
napr. Odpr (Odpracovaný deň), DV (Dovolenka), CH (Choroba-Pracovná neschopnosť), O (Ošetrenie člena rodiny), S (Sviatok), ŠT (Štúdium), SC (Služobná cesta), MD (Materská dovolenka), RD (Rodičovská dovolenka).

Oranžové neprítomnosti (vo vyučovacích hodinách) a červené neprítomnosti (vyjadrenie pracovného času):
DV (Dovolenka), PN (Pracovná neschopnosť), OČR (Ošetrenie člena rodiny), NV (Náhradné voľno), LV (Lekárske vyšetrenie), DOP (Doprovod), ŠA (Školská akcia), ŠT (Štúdium), AIP (Absencia iná platená) a AIN (Absencia iná neplatená), ktoré sú vyjadrené vo vyučovacích hodinách.

Pod AIP/AIN sme združili rôzne druhy špecifických neprítomností, ktoré si školy sami vytvorili a vzhľadom na to, že nie sú využívané denno denne na bežnej báze, ale skôr občasne a nie sú taktiež úplne typizované ako druh neprítomností. Ak potrebujeme mať vedomosť, a potrebujeme v dochádzke vedieť, prečo bolo konkrétne AIP/AIN použité, dôvod neprítomnosti si vpíšeme do poznámky priamo cez suplovanie alebo v dochádzkovom module.

DOCHÁDZKA

V pravej časti sledujeme vyjadrenie pracovného času pre obe kategórie. Jedná sa o Príchody a Odchody zamestnca, (ak škola disponuje čipmi, tieto automaticky zaznamenávajú dochádzku a priradia príchody a odchody do príslušných riadkov), dôvody chýbania (Opustenia), Poj (Prestávka na odpočinok a jedlo), PMP (Práca mimo pracoviska) známa aj ako Práca na doma, ČF (časový fond) daného zamestnanca a Celkom, čiže koľko bolo spolu odpracovaných hodín pracovného času v daný deň.

POJ (Prestávka na odpočinok a jedlo) je automaticky nastavená podľa výberu z možnosti nastavenia. POJ - Prestávka na odpočinok a jedlo

PMP (Práca mimo pracoviska) je automaticky nastavená tak, že po odpracovaní najmenej 4 hodín na pracovisku, systém dopočíta zvyšok pracovného času podľa ČF do PMP.

ČF (Časový fond) je automaticky priradený ku konkrétnemu zamestancovi podľa zvolených nastavení.

POZNÁMKA

Poznámky slúžia na lepšiu orientáciu v dochádzke. Ukazujú sviatky s konkrétnymi názvami, zvolené neprítomnosti za dané dni, prípadne si škola dopíše niečo, čo potrebuje mať zaznamenané.

Štandardný nepedagogický zamestnanec nedisponuje tými hodnotami, ktoré sa týkajú vyučovacieho procesu ako napr. časťou hodiny a vykazovanie hodín ako takých alebo PMP.

Ak sa škola rozhodne používať tento typ nastavení, po zakliknutí v nastaveniach príslušnej kategórie a vložení vstupných údajov sa režim dochádzky prepne do módu "Štandardný pedagogický zamestnanec", "Štandardný nepedagogický zamestnanec". A aký je postup?

návod tu:
Štandardný pedagogický pracovník- základné nastavenia
Štandardný nepedagogický pracovník- základné nastavenia