=Často kladené otázky

prihláška, prihláška na SŠ

1. Bude možné zo strany riaditeľa základnej školy opraviť zle zadané známky v prihláške na SŠ, keďže riaditeľ overuje správnosť prihlášky? Bude možná takáto funkcionalita z dôvodu, že zákonný zástupca urobí chybu?

V prihláške, ktorú zadáva rodič cez EduPage školy, sa automaticky objavia údaje z IS skoly. Inými slovami, ak základná škola má zadané známky v informačnom systéme, tieto sa automaticky natiahnu do prihlášky. Rodič do načítaných známok v prihláške nemôže zasahovať. Nemôže ich meniť, prepísať, zmazať, dopísať.
Ak známky za staršie roky v IS chýbaju, napr. ak sa dieťa vzdelávalo na inej škole a na Vašu školu prestúpilo neskôr, do prihlášky sa chýbajúce známky nenačítajú a ani rodič ich nemôže dopísať. V takom prípade rodič môže priložiť scan vysvedčenia.

2. V pôvodnej prihláške na každú strednú školu bolo potrebné overiť spôsobilosť žiaka doporučením pediatrom. Z papierovej prihlášky to vypadlo. Nie je potrebné túto skutočnosť preukázať osobitným potvrdením od lekára?

Do elektronickej prihlášky, na odbory, ktoré to vyžadujú, vie rodič pripojiť scany potvrdení.

3. Ako to bude v prípade, že ani po urgenciách rodič neopraví uvedené zlé dáta a napriek tomu odošle elektronickú prihlášku. Prihláška príde riaditeľovi SŠ, ktorý má záujem o žiaka. Ako rieši túto prihlášku riaditeľ?

Pokiaľ ide o známky, rodič ich nevie zadať zle, viď odpoveď na otázku č.1. Ak ide o iné údaje v prihláške a základná škola objektívne vie, že tam je chyba, nemusí riaditeľ takúto prihlášku potvrdiť.
(Otázka je, či preklep v PSČ je dôvod na nepotvrdenie prihlášky).

Poznámka: Zákonní zástupcovia, ktorí majú problém zadať prihlášku elektronicky, môžu tak učiniť v spolupráci s výchovným poradcom.

4. Ako zistí rodič, že mu systém neodoslal prihlášku na niektorú strednú školu? Dostane o tom preukázateľne správu (spätnú väzbu) o prijatí prihlášky, aby vedel, že si svoju povinnosť splnil?

Keď rodič podá prihlášku elektronicky cez EduPage, alebo ju podá v spolupráci s výchovným poradcom ZŠ, stredná škola takúto prihlášku automaticky vidí vo svojom IS.

Navyše, elektronicky vie rodič podať prihlášku iba na stredné školy, ktoré zadali, že elektronickú prihlášku akceptujú.

Poznamka: Stredne skoly nemusia pouzivat aSc Agendu aby vedeli prijat prihlasky, poskytujeme im zdarma modul na prijimacky. Mozu ho jednorazovo vyuzit na prihlasky, tieto si potom stiahnut, spracovat v inom systeme.

5. Ako dlhú dobu majú stredné školy čakať na doručenie potvrdenia (poslané poštou) o nástupe žiaka (z dôvodu určenia termínu odvolacieho konania) ?

Snazime sa skole ponuknut co najlepsi sposob, aby to kto na skoly nastupi zistili co najskor. Konkretne – ak zakonny zastupca zadal email alebo jeho dieta ma EduPage konto na ZS – vie mu stredna skola oznamit rozhodnutie o prijati elektorocnicky. Stredna skola vidi ci niekto zo zakonnych zastupcov spravu s rozhodnutim otvoril. Vidi datum kedy prvy a posledny krat spravu otvoril. Stredna skola navyse moze ziakovi poslat kedykolvek dalsiu spravu/upozornenie s vlastnym textom.

Ak stredna skola vidi ze zakonny zastupca email alebo edupage neotvorili, moze skola zavolat, vypytat si email, doplnit a poslat znova. Ak vsetko toto zlyha, treba cakat na papierove potvrdenie.

Strednym skolam odporucame aby si komunikaciu s rodicom rozbehli uz pred prijimackami. Stredna skola vie zaujemncom poslat spravu s informaciami o priebehu prijimaciek, alebo ze sa na ziakov tesi, v tomto pripade tiez vidi ktory rodicia elektronicky reaguju. Ak rodic zadal zly email, vedia si stredne skoly toto docistit uz pred prijimackami.

6. Bude možné poslať potvrdenie o nástupe žiaka aj prostredníctvom elektronického informačného systému?

Ano. Zaroven stale zostava moznost ze si stredna skola potvrdenie zada sama.

7. Dátum prijímacieho konania pre bilingválne školy bol vypísaný v dňoch 4., 5. - 6. mája. 2022. V zátvorke bolo, určí ministerstvo. Ale podľa všeobecných odpovedí si konkrétny
dátum môže určiť škola. Je to tak?

Toto nevieme.