Zadanie kritérií/podmienok prijatia

kritériá, podmienky prijatia, prijímačky

EduPage Vám ponúka možnosť nastaviť si jednotlivé kritériá prijatia.
(Ak ste kritériá nastavovali už minulý rok, môžete si ich do tohto roku skopírovať. Nemusíte ich zadávať znovu.
Ako skopírovať kritériá z minulého roku)

V module "Prijímačky" v hornom menu vyberte možnosť "Prihlášky ku nám" a potom "Kritériá". Vyberte odbor, pre ktorý idete pridávať kritériá.

Za každé kritérium môže uchádzač získať príslušný počet bodov.
Body môžete zadať napríklad ako výsledok testu, ktorý bude žiak robiť na prijímačkách.

Alebo viete body vypočítať napríklad zo známok žiaka. Na toto slúži políčko “výpočet”. Viete do neho zadať matematický výraz na výpočet. Ak budete chcieť už zadaný výraz upraviť, kliknite na ikonu ceruzky "zmeniť výraz výpočtu".

Uvádzame niekoľko príkladov pre bežné situácie:

1. Prideľovanie bodov za známky z konkrétnych predmetov za konkrétne ročníky

5 bodov za jednotku zo slovenčiny z 9-teho ročníka z prvého polroku nastavíte výrazom 5*SJL9i1 kde:

5 je počet bodov
* je znak pre násobenie
SJL je označenie pre predmet
9 je ročník
i je 1. polrok (i – prvý polrok, ii - druhý polrok)
1 je známka, za ktorú chceme pripočítať body (ak má žiak na vysvedčení inú známku, body mu nebudú pripočítané)

Podobne: 5 bodov za jednotku, 2 body za dvojku a 1 bod za trojku zo slovenčiny z 9-teho ročníka z prvého polroku pridáme výrazom

5*SJL9i1 + 2*SJL9i2 + 1*SJL9i3

Všimnite si, že SJL9i1 môže nadobudnúť hodnotu iba 0 alebo 1, teda či žiak mal jednotku alebo nemal. Ak mal jednotku, výraz bude mať hodnotu 1, ak mal inú známku ako jednotku, výraz bude mať hodnotu 0. Po prenásobení počtom bodov 5*SJL9i1 môže žiak teda získať 5 bodov za jednotku, alebo 0 bodov za inú známku.

Ak chcete u žiaka uviesť hodnotu konkrétnej známky z jeho vysvedčenia, treba napísať iba SJL9i – tento výraz napríklad uvedie hodnotu známky zo SJL z 9-teho ročníka z prvého polroka.

Systém umožňuje aj zápis SJL9 – bez špecifikovania polroku. Zobrazí Vám známku žiaka zo slovenčiny za 9-ty ročník z druhého polroku. Ak žiak nebol hodnotený v druhom polroku, zobrazí sa známka za prvý polrok. Proste “čo najrelevantnejšia známka zo slovenčiny”.

Funguje aj SJL91 – t.j. či žiak mal jednotku v 9-tom ročníku zo slovenčiny v 2. polroku (alebo v prvom, ak v druhom polroku nemá známku).
Čiže pre covid rok je dobré zapísať:

5*SJL91 + 2*SJL92 + 1*SJL93

Skratky predmetov nájdete aj v okne pre výpočet kritéria:

2. Prideľovanie bodov za študijné priemery z konkrétnych ročníkov

Ako zadať kritérium na výpočet priemeru
Body za priemer lineárne klesajú a od konkrétnej výšky priemeru je počet bodov nula

Výraz (SJL9 + MAT9)/2 vypočíta priemer zo známok slovenčina/matematika v 9. ročníku.

Tento môžete prenásobiť počtom bodov 10*(5 - (SJL9 + MAT9)/2). Čiže ak má žiak priemer 1 získa 10*4 body, teda 40 bodov. Systém umožňuje aj desatinné body.

Je možné, že potrebujete presné intervaly. Za priemer 1,0 - 1,2 je 20 bodov, za priemer 1,2 - 1,5 je 15 bodov, za priemer 1,5 - 2,0 je 10 bodov, za priemer 2,0 - 2,5 je 5 bodov, za priemer 2,5 - 2,75 sú 3 body.

Aj takéto kritérium je možné zadať. Otázka je, či je toto “skokové riešenie” dobré. Uchádzač, ktorý má o 0,1 horší priemer získa zrazu o 5 bodov menej.

Ak trváte na intervaloch, postupujte takto:
vytvorte kritérium pre výpočet priemeru s váhou "nezapočítať". V tomto kritériu sa iba vypočíta priemer za vami vybrané predmety. Započítavanie bodov za toto kritérium nastavíte v ďalšom kritériu.

Ako zadať kritérium na výpočet priemeru

Intervaly teda môžete zapísať v ďalšom kritériu takto:

((K1>=1.0)&(K1<=1.2))*20+((K1>1.2)&(K1<=1.5))*15+((K1>1.5)&(K1<=2))*10+((K1>2)&(K1<=2.5))*5+((K1>2.5)&(K1<=2.75))*3+((K1>2.75)&(K1<=5))*0

Čo je K1? K1 je kritérium, ktoré ste si zadefinovali ako prvé v poradí, to, v ktorom ste si započítali priemer:

3. Body za umiestnenie v súťažiach

Pridajte si kritérium, napríklad "Olympiády a súťaže". Získané body za súťaže zadajte v detaile kritérií u žiaka.
Zadávanie získaných bodov za jednotlivé kritériá, napr. za súťaže, olympiády

Váhy

Váhou konkrétneho kritéria je maximálny počet bodov, ktoré môže uchádzač za dané kritérium získať. Preto za normálnych okolností odporúčame ponechať kritériá bez váhy.

Načo slúžia váhy 50%, resp. 200%? Pokiaľ napríklad zadávate bodový zisk z Testovania 5, môžete pomocou takto nastavených váh znížiť alebo zvýšiť váhu naimportovaných bodov.

V políčku Splnenie podmienok na prijatie môžete zadať podmienky na to, aby bol uchádzač prijatý. Napríklad môžete zadať minimálny bodový zisk z testu zo slovenského jazyka a z testu z matematiky. Na obrázku je podmienka K1 > 15 a K2 > 15, čo znamená, že zisk viac než 15 bodov z testov je nutná podmienka prijatia. Ak uchádzač nezíska z niektorého testu viac ako 15 bodov, nebude prijatý.

Ak má viacero otváraných odborov rovnaké kritériá prijatia, nemusíte ich zadávať pre každý odbor zvlášť. Stačí kritériá zadať iba raz a skopírovať ich do ostatných odborov.
Zvoľte si odbor, do ktorého potrebujete kritériá skopírovať. Kritériá nezadávajte, ale v dolnej časti kliknite na možnosť "Kopírovať z...". Vyberte odbor, z ktorého chcete skopírovať kritériá a kliknite na "Načítať".

Ako skopírovať kritériá z jedného odboru do druhého

Vyhodnotenie poradia pri rovnosti bodov

Ak na automatické vyhodnotenie kritéria u niektorého uchádzača chýbajú potrebné údaje, môžete mu body za dané kritérium pridať manuálne napríklad podľa návodu: Zadávanie získaných bodov za jednotlivé kritériá, napr. za súťaže, olympiády

Ďalšie návody k prijímaciemu konaniu na SŠ: Prijímacie skúšky na SŠ - stredná škola