Ako po novom funguje zadávanie "aktívne absolvoval", prípadne "absolvoval"?

"Absolvoval" je podla novelizácie č. 415/2021 Z. z. školského zákona "aktívne absolvoval".
Podobne "oslobodený" je po novom "absolvoval". Viac informácií nájdete v tomto návode
POZOR!!! novelou zákona 182/2023 je v platnosti od 31.5.2023 do 31.8.2023 aj hodnotenie OSLOBODENÝ a má skratku - y. Pri tomto hodnotení nie je ale celkový prospech nijako ovplyvnený.

Pre koncoročné vysvedčenie preto môžete použiť len tieto skratky platné od 01.01.2022 pre ZŠ aj pre SŠ:

a znamená absolvoval aktívne, Pomoc
n znamená neabsolvoval,
o znamená absolvoval
d znamená absolvoval, ale prospech bude iba "prospel" (nie s vyznamenaním, ani veľmi dobre), pozrite si viac informácií Žiak absolvoval a má mať prospech - Prospel
y znamená oslobodený (podľa novely 182/2023) - prospech nie je nijako ovplyvnený.